Princip servočerpadla

end-logo
Sdílejte:

 

mechanické čerpadlo posilovače řízení

Klasické servořízení je tlakováno mechanickým čerpadlem. Systém poháněný mechanickým čepadlem má dlouhou životnost je spolehlivý a dá se jednoduše opravovat.

elektrické čerpadlo řízení

Právě proto, že je to moc spolehlivé se najednou objevila elektrická servočerpadla. Elektrické servočerpadlo je složitější => poruchovější a dražší, ale zažijete s ním hodně legrace, když se náhodně vypíná a zapíná..

fotografie rotoru servočerpadla
servočerpadlo ve svěráku

Princip servo čerpadla

Servočerpadlo se skládá z rotoru a komory, ve které je rotor exentricky úmístěn.

Rotor je poháněn přes řemenici servočerpadla. Otáčením rotoru v excentrické komoře dochází k vysouvání lopatek rotoru do prostoru komory..

Vysunutí lopatek je způsobováno odstředivou silou a zasunutí zase tlakem proti stěně čerpadla. Pohyb lopatek nasává hydraulickou kapalinu do čerpadla a tlačí ji hadicí do servořízení.

Přebytečný tlak je řešen přepouštěcím ventilem..

Účinek servořízení

zatímco servočerpadlo tlačí stále, servořízení je aktivní pouze pokud otáčíte volantem. Do servořízení vedou dvě tlakové hadice. Pokud je volantová tyč v klidu je v obou hadicích stejný tlak a k posilování řízení nedochází… Jakmile začnete otáčet volantem dochází ke změně poměru tlaků v hadicích.

obrázek lopatek servočerpadla

Závady servo čerpadla

U mechanického servočerpadla může časem dojít k oppotřebení součástí.

  • opotřebení gufera hřídele čerpadla
  • vydření ložisek hřídele
  • zadírání lopatek rotoru .. nečistoty, koroze

Co s nefunkčním servo čerpadlem?

Sami asi repasovat servočerpadlo nebudete, může být problém to i rozdělat. Mnoho výrobců nabízí odborně repasovaná čerpadla. Repase mají vyměněné vše kromě obalu a je na ně plná záruka. I zkušenosti  stím máme dobré. Repasovaná servočerpadla máme nejčastěji od TRW, ZF, SPIDAN, což jsou současně dodavatelé prvovýroby

Soritment servo čerpadel najdete v našem katalogu v kategorii „díly řízení

Princip servočerpadla 5.00/5 (100.00%) 3 votes


banner pro vstup do katalogu MJauto
Sdílejte: