Údržba bezúdržbové autobaterie

end-logo

Sdílejte:

Bezúdržbová autobaterie má velmi podobnou konstrukci jako normální údržbová autobaterie. Má jen lepší ventily, které mohou být překryté samolepicím štítkem, nebo třeba společně uzavřené plastovým víkem.

Obyčejný akumulátor každý rok před Zimou kontrolujeme a doléváme destilovanou vodou, abychom nahradili úbytek elektrolytu vzniklý odpařením části vody. Ventily u bezúdržbových autobaterií by tedy měly odpařování vody z elektrolytu nějak vyřešit protože při poklesu hladiny elektrolytu v článcích akumulátoru a odhalení olověných desek dochází velmi rychle k poškození desek a degradaci akumulátoru. Životnost autobaterie je na stavu elektrolytu závislá.

Takto vypadá stav elektrolytu v bezúdržbovém akumulátoru Banner PowerBull, pokud je autobaterie několik let provozována bez jakékoli údržby. Olověné desky jsou ve třech článcích naprosto zborcené a zkratované. Hladina elektrolytu není vůbec pozorovatelná, bude někde v půlce požadované výšky.

Na obrázku jsou vidět vyschlé a zborcené články akumulátoru

Vyschlé a zborcené články akumulátoru

Je fakt, že tento akumulátor je již 8 let starý. Ale stav elektrolytu a článků není určitě dílem několika posledních měsíců. Elektrolyt neměl dostatečnou hladinu spíše několik posledních let.

Vyschlé články bezúdržbového akumulátoru

Vyschlé články bezúdržbového akumulátoru

Pokud tedy máte v autě akumulátor s takto přelepenými ventily, můžete jeho životnost značně prodloužit stejnou údržbou, jako u klasické autobaterie.

V případě, že jsou ventily překryté plastovým víkem, museli byste toto víko odstranit a ventily odkrýt. To může být proveditelné u některých typů akumulátorů, ale nemusí to jít všude.

 

Údržba bezúdržbové autobaterie 4.71/5 (94.29%) 7 votes


banner pro vstup do katalogu MJauto
Sdílejte: