Automatická převodovka

end-logo
volič automatické převodovky

Sdílejte:

VÝHODY AUTA S AUTOMATICKOU PŘEVODOVKOU

Ve světě automobilů najdeme dva typy převodovky. Jedná se o převodovku manuální a automatickou, kterou někdy nazýváme též samočinnou převodovkou. Současné vozy jsou obvykle vybaveny čistě automatickou převodovkou, zatímco jiné sice mají automatiku, ale zároveň umožňují i manuální řazení.

Auto s automatickým řazením má na rozdíl od manuálního řazení pouze dva pedály, jeden plynový a jeden brzdový. V autě s manuální převodovkou je vždy ještě spojkový pedál. Při řazení musíte sešlápnout spojkový pedál, který odpojí motor od převodovky a uvolní spojku. V autě s automatikou stačí jen nastartovat a můžete jet. Řadit nemusíte, auto za vás všechno udělá samo.

Co je třeba vědět o samočinné převodovce

Systém se skládá ze souboru planetových převodů. Spojování a rozpojování těchto souborů planetových převodů podle požadavku na výkon a rychlost auta zajišťují hydraulicky ovládané spojky. Hydraulická kapalina je tlakována pumpu tak, aby fungovala jako chladicí a tlakové médium zároveň. Když auto zrychluje nebo zpomaluje, mění se podle změn otáček motoru nastavení ventilů zajišťujících přívod hydraulické kapaliny ke spojkovým lamelám.

Tímto procesem se automaticky volí potřebný rychlostní stupeň, který nejlépe splňuje požadavky na výkon motoru a rychlost jízdy. Ve starších modelech automatických převodovek byl průtok hydraulické kapaliny regulován mechanickými ventily, zatímco u novějších variant se jedná o elektronicky řízené ventily přijímající signály z centrálního počítače podle požadavku na výkon, které se podle těchto signálů otevírají a zavírají.

Výhody samočinné převodovky

Probíhá-li řazení automaticky, má řidič více času, aby se mohl místo řazení soustředit na silnici před sebou. Je prokázáno, že řidiči aut tohoto typu méně trpí stresem a jsou na dlouhých cestách méně unavení. Takové auto je ideální pro začátečníky. Pro začátečníka je obtížné dělit svoji pozornost mezi volant a řadicí páku. Příčinou celé řady nehod ve fázi učení je právě nesoustředěnost kvůli řazení. Automatická převodovka také velmi výrazně usnadňuje jízdu do prudkého kopce nebo v hustém provozu.

Ani v prudkém kopci totiž nehrozí zastavení auta nebo dokonce rozjezd zpět, protože převodovka má systém zabraňující rozjezdu vzad. Samořiditelná auta řadí automaticky a aktivují při tom spojku, aniž by řidič musel sešlápnout spojkový pedál. Proto spojkový pedál v těchto autech zcela chybí. Výhoda je také v tom, že nehrozí poškození spojky nevhodným sešlápnutím. Závady spojky jsou u začátečníků jezdících v autech s ručním řazením velmi časté. To samozřejmě znamená nižší náklady na servis.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: