AUTO, KTERÉ POZNÁ SVÉHO MAJITELE

end-logo
na obrázku jsou otisky prstů

Sdílejte:

Auto rozpozná majitele

Nyní se dostáváme k tomu, aby se vaše auto nedostalo do nepovolených rukou. Moderní auta mají takovou výbavu, že jsou to vlastně roboti. Na trhu dnes snadno seženete auto, které bude zabezpečené tak jako nikdy dřív. Když jsem si četl o moderních autech, narazil jsem na pár výrobců, kteří do svých vozů instalují prvky, jež povolí jízdu pouze vám, to jest majiteli. Auto rozpozná majitele, který je zaregistrován jako řidič; může jej ale řídit i kdokoli jiný, pokud k tomu dostane povolení.

Čím je tohle auto jedinečné?

Těžko věřit, že taková auta existují, ale je to skutečně tak, na silnicích je potkáte. Dnes jsou ještě vzácná, ale v blízké budoucnosti na ně budeme narážet všude. Jak určitě víte, auta jsou dnes vybavena počítači, jejichž výkon umožňuje provádět složité algoritmy. S příslušným programem dokážou tyto přístroje počítat nejrůznější proměnné. Identifikace otisků prstů se naopak používá již několik let.

Otisky prstů jsou pro každého unikátní

Jak víte, otisky prstů jsou pro každého unikátní. Používají se v různých zařízeních, třeba v mobilních telefonech, k zamykání a odemykání a tedy ochraně dat. Toto je ovšem pouze jeden ze způsobů, jak otevřít auto a nastartovat motor. Otevřít dveře a nastartovat může pouze majitel vozidla. Mezi další metody identifikace patří rozpoznávání hlasu. Při nákupu auta je počítač naprogramován tak, aby rozpoznal váš hlas. Je-li funkce rozpoznávání hlasu nahrána do softwaru počítače, můžete ovládat veškeré funkce vozidla.

Můžete autu dávat pokyny jako např. „otevřít dveře“ nebo „zapnou audio“ nebo „změnit hudbu“. Počítač si příkaz přeloží a provede jej. Ovládat auto tímhle způsobem je snadné a koneckonců i zábavné. Váš hlas je unikátní, takže auto bude reagovat pouze na svého majitele a na nikoho jiného.

Další metody identifikace

Existují i další metody identifikace, které umožňují autu rozpoznat svého majitele.  Některé automobily využívají jiné metody nebo kombinaci těchto způsobů. Jedním z unikátních prvků, které lze též využít k identifikaci majitele auta, je jeho obličej. Váš obličej je snímán kamerami s vysokým rozlišením a systém identifikuje specifické body, jež jsou pro vás unikátní. Pokud tedy do auta nastoupí někdo jiný, nebude moci nastartovat, protože jeho obličej se liší od toho vašeho.  Zároveň se aktivují bezpečnostní prvky, které vozidlo zamknou a vyšlou prostřednictvím bezdrátových zařízení poplašný signál. Některá auta umožňují identifikaci majitele na základě tělesné hmotnosti. Vaše hmotnost se nezmění jen tak ze dne na den a její postupné zvyšování nebo snižování auto postupně registruje. Lidé žijící v zemích s vysokou kriminalitou by se o tyto typy aut měli určitě zajímat.

na obrázku je ilustrace rozpoznání biometrických vrstev

Rozpoznání biometrických vrstev


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: