Díky start-up projektu začne v Americe brzy létat automobil s vodíkovým pohonem.

end-logo
Alaka’i Technologies Skai interiér

Sdílejte:

Létající automobil, dlouhá léta byl tento pojem považován za hudbu budoucnosti. Určitě jste se setkali nebo jste aspoň slyšeli o průzkumech, v nichž lidé odpovídali na otázky typu: „Jak to bude vypadat třeba v roce 2030?“. Většinou vždy se mezi odpověďmi objevila zmínka o létajících autech. Technologie jdou neustále dopředu, nicméně auty se ještě nelétá, ačkoliv jeden americký start-up projekt přichází s převratnou novinkou, létajícím autem s vodíkovým pohonem. Pojďme to blíže prozkoumat.

Boeing versus start-up

Dalo by se říci, že nepůjde ani tak o automobil, jako spíše o dron, který dokáže rychle přepravovat lidi nad velkými i malými městy. S návrhy vytvořit létající auto přišlo několik společností, včetně letadlového gigantu Boeing. Jedním z návrhářů je také rozjíždějící se start-up projekt, pocházející z amerického státu Massachusetts. Tvůrci tohoto projektu se tak stávají konkurenty leteckého giganta, což vyžaduje velkou odvahu. Dokonce si podle všeho nevedou vůbec špatně, neboť s již zmíněným dronem přicházejí právě oni.

Létající automobil

Jak jistě všichni víte, v poslední době se na nebi objevuje čím dál více dronů. Jistě také všichni víte, jak takový dron vypadá. V naší zemi umožňuje téměř neomezený pohyb dronů po obloze zákon, nicméně i zde platí určitá omezení. Tím se ale zde nebudeme zabývat. Nás spíše zajímá oblast Ameriky, kde právě vzniká novinka, která může být zlomovým bodem v letecké dopravě.

Na světě už existují drony, které jsou schopné přemisťovat lidi z bodu A do bodu B. Většinou jsou poháněny turbínou nebo elektrickou energií, která má zdroj v síti. Start-up projekt přichází s novým řešením, při kterém se využívají palivové články. To znamená, že palivem tohoto „automobilu“ je vodík. Pokud se projekt podaří a tento automobil začne létat, půjde o první vozidlo tohoto typu, které bude schopné převážet cestující.

Vodíkem poháněný dron Alakai Technologies Corporation

Vodíkem poháněný dron Alakai Technologies Corporation

Start-up projekt a spolupráce

Bylo by dobré, zmínit se také přímo o start-up projektu a jeho snažení. Projekt pochází od americké společnosti Alakai Technologies Corporation. Na vzniku a vývoji tohoto stroje spolupracuje se společností Designworks, která je částečně vlastněná známou automobilkou BMW. Už podle názvu společnosti je zřejmé, že Designworks má na starosti designovou stránku vozidla. A nutno podotknout, že práce se jim opravdu daří. Model vozidla totiž vypadá velmi zajímavě a v mnohých lidech může evokovat vozidlo přímo z budoucnosti.

Na jakém principu to funguje

Model tohoto dopravního prostředku, který připomíná dron má celkem tři palivové články, které zásobují energií celkem šest elektromotorů. S tím souvisí fakt, že dron používá šest vrtulí k tomu, aby mohl létat. Na každou vrtuli, resp. rotor připadá jeden elektromotor.

Charakteristika a vybavení

Co se týče samotné charakteristiky tohoto létajícího vozítka, měli bychom upřesnit některá důležitá data. Je známo, že tento dopravní dron:

  • vydrží na jednu nádrž uletět až 482 kilometrů

  • ve vzduchu se udrží až 3 hodiny

  • a unese přes 450 kilogramů

 

K samotné nosnosti vozidla (letounu). Podle všeho by se dovnitř mělo vlézt až pět lidí včetně pilota. Existuje také možnost, že letoun bude řízen dálkově ze země nebo autonomním způsobem. V tom případě se na palubu vlezou jen čtyři cestující, neboť na místo pilota nelze nikoho z cestujících posadit. Vnitřek vozidla je luxusně vybaven a cestující zde naleznou vše, co potřebují, včetně oblíbeného Wi-Fi připojení s rychlostí 5G.

Montáž Alakai Technologies Skai

Montáž Alakai Technologies Skai

Výhodné a ekologické cestování

V rámci tohoto projektu lze mluvit o opravdu ekologickém způsobu cestování. Hovoří o tom zástupci tohoto projektu a představují určité přednosti a výhody. Ekologickou výhodou je fakt, že vozidlo je poháněno palivovými články, a ty:

  • 95 % z nich jde znovu použít

  • a zbylých 5 % lze z 99 % recyklovat.

Další nespornou výhodou je také konstrukce, která je poměrně nenáročná na výrobu. Díky tomu je tento způsob dopravy mnohem bližší reálným podmínkám. Doposud není ovšem jasné, kdy se uvede do běžného provozu. Pravděpodobně si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: