DPF filtr Kordierit vs Silikon Karbid (SiC)

end-logo
DPF filtr BMW

Sdílejte:

Dieselové motory produkují velké množství prachových částic, popílku, který je vedlejším produktem, zbytkem po spalovacím procesu ve válci. Dříve se tento prach neřešil, ale spolu se zpřísňováním emisních norem se emise popílku začaly tlumit používáním katalyzátorů a později přiřazením DPF filtrů, které mají za úkol zadržet jedovaté a životu nebezpečné jemné prachové částice.

Samotný název fitru – DPF znamená v originále Diesel Particulate Filter. V češtině je překládán jako filtr pevných částic.

řez DPF filtrem

řez DPF filtrem

Konstrukce DPF filtru

Momentálně se při konstrukci DPF filtrů používá mřížka z kordieritu (Cordierite), nebo karbidu křemíku (SiC – Silicon Carbide). Jak SiC, tak kordierit mají výborné regenerační schopnosti, což je důležité protože bez regenerace by DPF filtr příliš dlouho nevydržel. Regenerace je spouštěna při delším provozu motoru, v optimálních teplotách motoru a jejím účelem je vypálení během předchozího provozu automobilu zachycených výfukových sazí.

Kordierit vs karbid křemíku

K vypálení těchto nashromážděných sazí je zapotřebí dosáhnout ve filtru vysoké teploty která v případě kordieritové konstrukce více omezuje životnost filtru. kordierit je teplotně odolný do 1430 °C, naproti tomu silikon karbid až  do 2200 °C. Teplota tání SiC je až 2650 °C. Kordierit je také více náchylný k popraskání se se změnou teploty.

Silikon karbid je má zase větší teplotní roztažnost než kordierit. 5.1mm oproti 1.7mm u kordieritu při změně teplty z 25 °C na 1000 °C. Vetší tělesa SiC DPF filtrů se tedy konstruují z menších segmentů s dilatačním prostorem mezi nimi.

Kordierit je minerální sloučenina, silikát – křemičitan hliníku a křemíku. Karbid křemíku je uměle vytvořený minerál připravovaný za vysoké teploty v bezkyslíkové atmosféře.

Kordieritové filtry jsou levnější než SiC a z prvovýroby jsou automobily většinou vybaveny těmito levnějšími DPF filtry.

 

 

Kordieritová vložka DPF filtru

Kordieritová vložka DPF filtru

DPF filtr mřížka

DPF filtr mřížka

 

 

 

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
DPF filtr Kordierit vs Silikon Karbid (SiC) 3.50/5 (70.00%) 4 votes

Sdílejte: