Elektromobily postupně ovládají automobilový průmysl?

end-logo
Zelená elektrická energie a elekromobily

Sdílejte:

Zelená energie

Kam se dnes podíváte, volá se o zelené energii. Objevují se vynálezy a různé inovace, které se snaží využívat k pohonu aut jiné formy energie než fosilní paliva. Spousta vynálezců experimentuje s ekologicky šetrnými pohonnými hmotami, jako je bionafta nebo bioplyn. Elektromobily pak posunují tuto válku proti fosilním palivům o další úroveň výš. Každý ví, že elektřinu využívá lidstvo už dlouho. Trvá to už více než století – ostatně stejně jako elektromobily. Ty se ale nikdy příliš nerozšířily, protože je zde problém se skladováním energie. Energie se odedávna ukládala v akumulátorech, které ale nebyly dostatečně účinné. V posledních dvaceti letech ale došlo ke značnému pokroku a zlepšení technologie baterií, což umožnilo výrobu elektromobilů.

Základy o elektromobilech

Elektromobil je jednoduše řečeno auto, které využívá výhradně elektrickou energii. K jeho provozu nepotřebujete žádná fosilní paliva. Místo klasického spalovacího motoru zde máme elektromotor. Výrobu elekrické energie musíme pominout, jinak by se bohužel nemohlo o elektromobilu vůbec uvažovat. K pohonu motoru a dalších spotřebičů v autě se využívá elektrická energie skladovaná v akumulátorech na chemickém principu. Potřebujete-li akumulátor dobít, stačí auto zapojit do zásuvky stejně jako když nabíjíte mobilní telefon. Je důležité, aby elektrická energie v zásuvce byla zdarma.

Výhody elektromobilů oproti klasickým autům

Elektromobil má oproti běžnému autu jezdícímu na fosilní palivo řadu výhod. Jako hlavní výhoda se zpravidla uvádí ochrana životního prostředí. Elektřina je čistá energie, protože ji z  získáváme z obnovitelných zdrojů jako jsou vodní, geotermální, větrné nebo vlnové elektrárny. Elektromobil má tedy nulové emise, pomineme-li emise elektráren a výrobců větrných elektráren.

Elektromobily jsou rychlé a tiché

Elektromobily jsou rychlé a tiché. Nejsou ani zdaleka tak hlučné jako spalovací motory, na které jsme zvyklí. Když s takovým autem zaparkujete v noci v garáži, neprobudíte děti spící ve vedlejším pokoji. Blížíte se s elektromobilem na nic netušícího chodce? Nevšimne si toho.

Zrychlení

Díky elektromotoru dosáhne auto většího zrychlení než běžné automobily. Elektromotor dodá obrovský kroutící moment okamžitě při nárůstu proudu. Elektromobil nepotřebuje zahřát motor – prostě na to šlápnete a jedete.

Prostor pro zabudování

Elektromotor a nejrůznější příslušenství kromě toho zabere méně místa, takže elektromobil obvykle nabízí uvnitř více prostoru pro zavazadla nebo na nohy cestujících. Díky těmto unikátním vlastnostem je elektromobil komfortnější než klasický vůz.

Provoz elektromobilu je velice levný, pokud využíváte nabíjecí stanice které jsou zdarma a jejich provoz platí vaši spoluobčané.

Jeho provoz je navíc levný a snadno se řídí. Nemusíte vůbec řadit, prostě jen přidáváte plyn a brzdíte. Brzdná energie je zpětně využívána k úspoře. A to s účinností až 5 procent. Což je podobné, jako kdyby tato technologie rekuperace nebyla použita vůbec.

Pokud vám elektrickou energii někdo zaplatí

Obecně lze říci, že elektřina je levnější než energie z fosilních zdrojů. Když si pořídíte elektromobil, ušetříte na pravidelných výdajích za benzín nebo naftu. Za stejné peníze dojedete dále než váš kolega s autem na fosilní palivo, pokud vám tedy kolega zaplatí nabití vašeho akumulátoru.

Nabíjení mobilního telefonu z banánu

Nabíjení mobilního telefonu z banánu

Účinnost výroby elektrické energie z fosilních paliv

Pokud spálíte fosilní palivo přímo ve čtyřtaktním motoru, dosáhnete účinnosti okolo 30% a šetříte životní prostředí a přírodní zdroje. Naproti tomu, pokud nejdříve spálíte fosilní palivo, teplo poté proženete turbínou, roztočíte generátor, elektrickou energii uložíte do akumulátoru a energií Lion akumulátoru poté poháníte elektromotor automobilu dosáhnete účinnosti okolo jedné desetiny procenta. Je to pro životní prostředí přibližně stejně výhodné, jako jezdit vlakem pro jednoho cestujícího.

Nabíjení elektromobilu zdarma

Elektromobil nemusíte nabíjet pouze na nabíjecích supecharger  stanicích. Lze využít elektrickou energii vašeho mobilního telefonu. Mobil je dnes už možné nabít kdekoli zdarma a získanou elektrickou energii můžete nabít také akumulátory vašeho elektromobilu. Stačí jen připojit mobilní telefon na akumulátor vašeho elektromobilu a mít nainstalovanou potřebnou mobilní aplikaci. Mobilní telefon je samozřejmě možné nabít alternativními metodami.

Naštěstí zatím (ale různé pobídky to asi časem překazí)

Jediné, co limituje masové rozšíření elektromobilů, je vysoká pořizovací cena. Akumulátory jsou vyráběny s použitím drahých chemikálií, což zvyšuje jejich výrobní náklady. To se samozřejmě projevuje v ceně těchto aut, která zatím není pro střední a nižší třídy populace zrovna příznivá.

elektromobil servis

elektromobil servis


banner pro vstup do katalogu MJauto
Elektromobily postupně ovládají automobilový průmysl? 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Sdílejte: