Dvou hmotový setrvačník a čtyřdílná sada Valeo

end-logo
Sdílejte:

 

Dvouhmotový setrvačník a čtyřdílná sada VALEO

obrázek dvouhmotového setrvačníku LUK

Samotný setrvačník se používá
k udržení hladkého chodu motoru.
Zařízení je roztáčeno pohybem pístů přes klikový hřídel a
díky své hmotě uchovává energii motorem vyprodukovanou.
Roztočený potom klade určitý odpor změnám rychlosti
rotace klikového hřídele, který je roztáčen nerovnoměrnou silou pohybem pístů, a zajišťuje plynulý chod pohonné jednotky.
Díky zařazení setrvačníku je tedy možné udržet motor v chodu i při velmi nízkých otáčkách volnoběhu u moderních motorů

Dvouhmotový setrvačník

( nebo dvou hmotový .. někdy nesprávně dvou hmotnostní, DMF ( dual mass flywheel)) slouží navíc jako zásobník kroutícího momentu motoru při převodu sil na převodovku automobilu. Přebírá tak funkci, kterou u běžnějších typů zajišťují pružiny na spojkové lamele plus samozřejmě samotný charakter tření mezi lamelou a povrchem přítlačného talíře.
Dále také tlumí nežádoucí vibrace vzniklé při přenosu kroutícího momentu motoru do převodové skříně.dvouhmotový setrvačník SACHS s planetovýmy kolyDvou hmotový se nazývá proto, že se skládá ze dvou hlavních hmot. Hmota klasického setrvačníku byla jednoduše rozdělena na dvě. S tímto řešením přišla jako první firma LUK a většina těchto dvou hmotových setrvačníků je vyráběna firmou LUK.
Zatímco primární hmota setrvačníku nadále zvyšuje setrvačnost klikové hřídele, sekundární hmota setrvačníku zvyšuje setrvačnost na straně převodovky. Obě hmoty jsou spojené a jejich pohyb proti sobě je omezen působením obvodové pružiny.

Při použití dvou hmotových setrvačníků dochází ke značnému omezení vibrací motoru a přenos kroutícího momentu při změně převodu je také znatelně plynulejší než při použití klasické konstrukce spojky.
V některých případech ovšem dochází ke vzniku torzních kmitů v okamžiku, kdy je frekvence pohybu motoru shodná s rezonanční frekvencí podvozku. Pro tyto případy vyvinul SACHS novou konstrukci setrvačníku s planetovýmy koly. Konstrukce SACHSu dále značně omezuje možnost vzniku a rošíření vybrací.

Jediný problém tohoto řešení je tedy malá životnost v poměru k nákladům na opravu. U klasické spojky, která vydrží třeba půl milionu kilometrů stojí výměna pár tisíc. Výměna spojky a dvouhmotového setrvačníku, který je zapotřebí vyměnit téměř vždy současně se spojkou, nebo i dříve ( hodně často vydrží jen čtvrt milionu km), vyjde už třeba třikrát dráž. Velmi drahý je totiž samotný setrvačník. Typickým projevem vadného dvouhmotého setrvačníku jsou různé vibrace
Jako alternativu k výměně takového kompletu vyvinuli ve Valeu čtyřdílný kit.

film


popis dílů dvou hmotého setrvačníku LUK 1. primární setrvačník
2. sekundární setrvačník
3. tlumící pružina
4. omezovač momentu
5. věnec setrvačníku

Čtyřdílná sada Valeo

Téměř okamžitě s prvními problémy s dvou hmotovými setrvačníky, které nastaly po masovém rošíření této technologie a současným trendem zvyšování výkonů a kroutících momentů nových automobilů, nabízí Valeo alternativní řešení výměny spojkového kitu a zničeného DMF.
čtyřdílná sada spojky valeo - složeníTímto řešením je přestavba na systém s tradičním setrvačníkem. Samotná přestavba nevyžaduje žádné úpravy na konstrukci převodovky. Pasuje přesně na místa původních dílů.
Dvouhmotý setrvačník je nahrazen obyčejným, spojková lamela má opět pružiny ( zesílené oproti obyčejným lamelám). Přítlačný talíř a ložisko jsou upravené k napasování.
Náhradní řešení nenabízí sice takový komfort při řazení rychlostí, znamená ale finanční úsporu a zbavuje automobil poměrně poruchového dílu

Celý čtyřdílný set stojí nejčastěji kolem 70 procent ceny původního spojkového setu a navíc do budoucnosti umožňuje výměnu samotných tří dílů spojky ( lamela, přítlačný talíř, ložisko). Pro tento účel nabízí Valeo třídílné kity pro výměny na automobilech, kde byla provedena přestavba čtyřdílným kitem…


Nabídku čtyřdílných kitů najdete v katalogu, a nebo (pokud to tam třeba není) se na nás můžete obrátit telefonicky, nebo emailem.

diagnostika spojky


banner pro vstup do katalogu MJauto
Dvou hmotový setrvačník a čtyřdílná sada Valeo 4.33/5 (86.67%) 3 votes

Sdílejte: