Princip servočerpadla

end-logo
Sdílejte:

 

mechanické čerpadlo posilovače řízení

Klasické servořízení je tlakováno mechanickým čerpadlem. Systém poháněný mechanickým čepadlem má dlouhou životnost je spolehlivý a dá se jednoduše opravovat.

elektrické čerpadlo řízení

Právě proto, že je to moc spolehlivé se najednou objevila elektrická servočerpadla. Elektrické servočerpadlo je složitější => poruchovější a dražší, ale zažijete s ním hodně legrace, když se náhodně vypíná a zapíná..

Futro s mazací drážkou hřídele servočerpadla

Futro s mazací drážkou hřídele servočerpadla

Rotor servočerpadla

Rotor servočerpadla

Princip servo čerpadla

Servočerpadlo se skládá z rotoru a komory, ve které je rotor exentricky úmístěn. Komora může být také eliptická. Důležité je, aby byl zachován princip čerpadla.

Rotor je poháněn přes řemenici servočerpadla. Otáčením rotoru v excentrické komoře dochází k vysouvání lopatek rotoru do prostoru komory..

Vysunutí lopatek je způsobováno odstředivou silou a zasunutí zase tlakem proti stěně čerpadla. Pohyb lopatek nasává hydraulickou kapalinu do čerpadla a tlačí ji hadicí do servořízení.

Přebytečný tlak je řešen přepouštěcím ventilem..

Účinek servořízení

zatímco servočerpadlo tlačí stále, servořízení je aktivní pouze pokud otáčíte volantem. Do servořízení vedou dvě tlakové hadice. Pokud je volantová tyč v klidu je v obou hadicích stejný tlak a k posilování řízení nedochází… Jakmile začnete otáčet volantem dochází ke změně poměru tlaků v hadicích.

Na obrázku jsou patrné ocelové piliny v náplni servočerpadla

Ocelové piliny v náplni servočerpadla

Závady servo čerpadla

U mechanického servočerpadla může časem dojít k oppotřebení součástí.

  • opotřebení gufera hřídele čerpadla
  • vydření ložisek hřídele
  • zadírání lopatek rotoru .. nečistoty, koroze

K poškození nového servočerpadla může dojít, pokud mechanik nevypláchne systém před namontováním nového čerpadla. Piliny, které v systému jsou zablokují lamely nového čerpadla a jeho výkon se sníží, nebo přestane servo fungovat úplně.

V takovém případě je nutné vše pořádně vypláchnout a je možné, že se servočerpadlo ještě podaří zachránit.

Co s nefunkčním servo čerpadlem?

Sami asi repasovat servočerpadlo nebudete, může být problém to i rozdělat. Mnoho výrobců nabízí odborně repasovaná čerpadla. Repase mají vyměněné vše kromě obalu a je na ně plná záruka. I zkušenosti  stím máme dobré. Repasovaná servočerpadla máme nejčastěji od TRW, ZF, SPIDAN, což jsou současně dodavatelé prvovýroby

Soritment servo čerpadel najdete v našem katalogu v kategorii „díly řízení

Na videu vidíte vysouvání lamel servočerpadla. Normálně jsou lamely vysunuty odstředivou silou, která na ně působí díky rotaci hřídele. Tady tedy se při pomalém otáčení  lamely vysouvají pouze svoji vlastní vahou.

 banner pro vstup do katalogu MJauto
Princip servočerpadla 5.00/5 (100.00%) 3 votes

Sdílejte: