Teflon jako aditivum motorového oleje

end-logo
Sdílejte:

 

Teflonové přísady do motorového oleje?

Když se v sedmdesátých letech objevila na Americkém trhu první teflonová aditiva, byly tyto výrobky považovány za magické elixíry pro automobilové motory.

Teflonová aditiva jsou složena z PTFE(polytetrafluorethylen) – Teflonu (obch. jméno) a motorového oleje, který slouží jako nosič.

Výrobci a prodejci těchto teflonových přípravků tvrdí zákazníkům, že se teflon v motoru nanese na povrch povyblivých dílů a bude je chránit nejméně 50 tisíc kilometrů. Kromě toho také sníží spotřebu paliva.

V současné době se ale množí počet odborníků z automobilového průmyslu, kteří se těmito aditivy začali vážněji zabývat.

General Motors

General Motors rozeslal svým obchodním partnerům interní buletin s varováním před těmito přísadami. V buletinu varuje před zrychleným opotřebením motorů ošetřených přípravky obsahujícími PTFE.

DuPont

DuPont – výrobce Teflonu vydal oficiální prohlášení, že Teflon přestane dodávat firmám, které ho používají k „vylepšení“ oleje. Dupont  provedl rozsáhlý výkum jak svými vědci, tak externími odborníky a došel k závěru, že Teflon není užitečný jako aditivum motorového oleje.

Avco Lycoming a Teledyne Continental

Avco a Teledyne, dva největší výrobci letadel došli ke stejnému závěru. „Zkoušeli jsme všechna možná aditiva a pro většinu součástí jsou k ničemu “

Bezpočet dalších odborných studií z NASA Lewis Research CenterNorth Dakota State LabUniversity of Utah to potvrzuje. Teflonová aditiva nepřinášejí žádný užitek a v mnoha případech způsobují poškození motoru. Armáda USA zakázala používání Teflonových aditiv ve všech svých bitevních i služebních strojích.

 

Poškození motoru

Mnoho spotřebitelů, kteří Teflonové přísady aplikovali zjistilo že Teflon:

  • ucpává olejový filtr a brání přívodu čistého oleje do motoru
  • ucpává olejové kanálky
  • hoří ve spalovacím prostoru za vzniku kyseliny fluorovodíkové, která způsobuje korozi výfukového potrubí

Podle Nutz & Boltz – auto magazínu se Teflon nemůže na nic sám nanést a vytvořit ochranný film. Lze jej pouze přilepit na kovový povrch. I kdyby se mohl chemicky navázat na pohyblivé díly motoru a vytvořil by vrstvu, ta se stejně v důsledku tření otře podobně jako se používáním otře Teflonová pánev. 

 

Na základě těchto zjištění přestalo mnohu společností Teflonová aditiva vyrábět a prodávat.
Aditiva motorového oleje používaná při výrobě

slick 50 PTFE aditivum


banner pro vstup do katalogu MJauto
Teflon jako aditivum motorového oleje 3.86/5 (77.27%) 22 votes

Sdílejte: