Nadměrné vybíjení autobaterie – akumulátoru

end-logo
Sdílejte:

 

Postup pro zjištění původu nadměrného vybíjení autobaterie

Pokud se vám v automobilu zjevně nadměrně vybíjí baterie, může to být samozřejmě tím, že se především dobře nenabíjí..
Takže nejdříve změřte hodnotu napětí na výstupu z alternátoru. Napětí, kterým se dobíjí baterie by mělo být vyšší než 14V pro 12V systémy (většina aut)a při túrování motoru mírně kolísá .. Kolem těch 14V jej drží regulátor napětí na alternátoru.
Pokud tam 14 voltů není, může být špatný regulátor, nebo diodový můstek.. Případně jsou už krátké uhlíky alternátoru, takže nesbírají vytvořené napětí. (díly alternátoru)

Pokud je dobíjení akumulátoru v pořádku, může být autobaterie už stará.. bude na ní datum, nebo to poznáte podle stavu.. Jestliže je třeba pět let stará, podívejte se na její elektrolyt .. pokud je ho tam málo, dolejte to a podívejte se na jeho stav.. Může být kalný, jakmile je téměř už neprůhledný, tmavě šedý až černý, je po baterce.

Často je ale autobaterie i alternátor v pořádku a přesto je baterka stále vybitá. Např. po dvou dnech nelze nastartovat…

To je způsobeno nadměrným odběrem elektrické energie el. obvody automobilu.

Standardní odběr u vypnutého, zamčeného automobilu by měl být do 0,10 Ampér. Do jedné desetiny Ampéru… Jakmile je některý obvod špatný, může být tento klidový odběr daleko vyšší. Pokud například zůstává svítit osvětlení v kufru, nebo někde pod kapotou.. zvedne se odběr třeba na 0,70 Ampér.

Autobaterie se tak vybíjí už opravdu rychle a především pořád.. nestačí se už dobíjet při provozu auta a postupně slábne… Při propadu pod práh napětí a proudu potřebného k nastartování pak selže…

Nezbývá tedy než najít vadný okruh, obvod, nebo skupinu možných a potom odstranit případný zkrat, nebo vyměnit vadný díl v el.obvodu.. Např. nějaký servomotor, spínač…

 

Nalezení původce odběru

Multimetr nastavte na max zatížení a jeho vývody zasuňte do příslušných portů.. tzn tak aby to odpovídalo návodu na měření proudu… Odpojte záporný pól z autobaterie a připojte na něj pořádně jeden z vývodů z multimetru (ampérmetru). Druhý vývod napojte na kabel který k baterce vedl.

Pro větší pohodlí to můžete napojit přes nějakou dvoulinku a sednout si s tím multimetrem do auta.. V takovém případě asi zaslepit také senzory vnitřního pohybu, abyste mohli testnout obvody i při zamčeném autě.

Multimetry za pár korun jsou normálně do 10 Ampér a to bude stačit pro test normálních funkcí.. Pokud by se zahřívaly vývody multimetru, nebo prostě údaj na displeji překračuje maximální povolené zatížení, musíte pro silnější…

Auto se po nějaké době od otevření a zavření dveří postupně povypíná a odběr z alternátoru klesne na nějakou tu výslednou klidovou úroveň. Ta by tedy měla být do 0,10A. Doba za kterou ten pokles nastane bude kolem dvou minut.

Jakmile je odběr vyšší, vybíjí to el. systém auta pravděpodobně přes konstrukční mez. Začněte tedy vytahovat pojistky a zase je vracet. Jednu po druhé. Je dobré u toho mít asi nějaký manuál s rozpisem umístění pojistek..

Pravděpodobně, vždy když nějakou pojistku vytáhnete, budete muset zase počkat na pokles aktivity řídící jednotky.. A nebo vypozorujete hodnotu odběru při kontrolních činnostech té jednotky a rovnou si to odečtete… Potom samozřejmě může docházek k nějakým nárustům v souvislosti se spínáním různých alarmů atd… Asi se i podívejte do manuálu auta, jestli tam něco k pojistkám není, ale vytahování pojistek při vypnutém klíčku je základ, takže by to mělo být v klidu.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Nadměrné vybíjení autobaterie – akumulátoru 4.26/5 (85.13%) 78 votes

Sdílejte: