INTELIGENTNÍ SYSTÉMY PRO SAMOŘIDITELNÁ AUTA

end-logo
HOG detekce automobilů

Sdílejte:

Dříve futuristický koncept samořiditelného auta se stává skutečností. Nikdy asi nečekal, že tato technologie dospěje k realizaci tak brzy. V současnosti experimentuje se samořiditelnými auty celá řada firem. Někteří výrobci začali do některých modelů dokonce instalovat parkovací asistent, který sám vyhledá volné místo a zaparkuje.

Parkoviště s obsluhou již tedy nebudou potřeba. Jezdit samořiditelným autem znamená méně času za volantem a více času na jiné činnosti; můžete například cestou domů dokončit nezbytnou práci. Zavedení této technologie na silnicích je ještě před námi, ale je to jen otázka času. V současnosti můžeme v autech narazit na různé polo-autonomní prvky jako např. výše uvedené automatické parkování nebo automatické brzdné systémy.

Prvky, díky kterým se samořiditelné auto stane skutečností

Inteligentní systémy instalované do aut tohoto typu procházejí neustálým zlepšováním, které zvyšuje bezpečnost vás i vašeho auta. Velký podíl mezi elektronikou zaujímají různé senzory. Ty spolupracují s počítačovými programy, jež interpretují signály ze senzorů a umožňují tak autu reagovat na okolní prostředí.

Senzory rozpoznávají značení na silnici oddělující jízdní pruhy, aby se vůz stále držel v požadovaném pruhu. Kamery a další senzory pak snímají výmoly, chodce a jiné překážky; fungují na principu rozdílů osvětlení či barev a detekce pohybu a umožňují autu, aby se překážkám vyhnulo. Tím umožňují předcházet kolizím a minimalizovat tedy náklady na zdravotní péči a servis. Díky předpokládaným zlepšením těchto systémů ušetří majitelé automobilů na pojištění a podstatně se také sníží počet výjezdů záchranných složek.

Technologie, která plní sny o samořiditelných autech

Samořiditelné auto se stává skutečností díky třem základním technologiím. Nejdůležitější z nich je senzor. Senzory se používají ve strojích všech druhů, kde zajišťují bezpečnost. Stroje s pohyblivými částmi jsou opatřeny senzory, které zjišťují překážky, jež by mohly stroj zastavit a způsobit tak havárii. Dalším typickým použitím senzorů je sledování mrtvého úhlu pro prevenci nehod. Této technologie využívají i systémy zabezpečení domácností.

Detektor pohybu dokáže rozpoznat zvíře nebo zloděje a spustit poplach pomocí bezdrátově vyslaného signálu. V autech jsou tato zařízení využívána k navigaci pomocí ultrazvuku, radaru a kamer. Dalším krokem k samořiditelným autům je konektivita. Auto bude rozhodně potřebovat přístup k mapám, zprávám o počasí, informacím o provozu a údajům o stavu infrastruktury a silnic. Třetí nezbytnou složkou těchto aut je software a algoritmus.

Algoritmus přijímá signály a na jejich základě provádí výpočty s cílem zvolit nejvýhodnější variantu. Rozhodování je založeno na vztahu mezi informací ze senzoru a dynamickými daty ze sítě, pokud jde o stav silnic, počasí a další informace. Právě tento složitý vztah umožní bezpečnou jízdu i lidem, kteří by jinak nemohli řídit, jako jsou senioři, školní děti nebo postižení.

 

senzory autonomního řízení

senzory autonomního řízení


banner pro vstup do katalogu MJauto
INTELIGENTNÍ SYSTÉMY PRO SAMOŘIDITELNÁ AUTA 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Sdílejte: