Jaguar přichází s navigační novinkou. Změny tepla upozorní řidiče na odbočku.

end-logo
Asistence řízení automobilu

Sdílejte:

Značka Jaguar Land Rover je známá jako jedna z nejluxusnějších značek mezi světovými automobilkami, která umí překvapit nejrůznějšími technologickými vychytávkami. Nyní přichází s opravdu netradičním řešením. Vývojáři se zaměřili na oblast navigace a bezpečnostních systémů. A novinka je to opravdu famózní a mnohdy i osvěžující. Pojďme to trochu probádat.

Netradiční řešení

Problematikou spojení navigace a bezpečnosti se zabývá v současné době mnoho automobilek, nicméně to, s čím přichází Jaguar lze označit jako velmi netradiční řešení. Klasicky jsme zvyklí, že nás automobil může upozornit na změnu směru třeba akustickými signály nebo nejrůznějšími vibracemi. Zde je to jiné. Změnu směru Vám dá vůz najevo prudším ochlazením nebo ohřátím vnitřního prostředí. A věřte tomu, že to poznáte.

Prémiová automobilky versus klasické automobilky

Ohlášení nebo připomenutí změny směru nějakým jiným vjemem než zrakovým, bylo dříve výsadou spíše jen luxusních vozů. Mohli jsme se třeba setkat s vyhřívanými volanty nebo nejrůznějšími zvukovými signály.

V současné době se už tyto technologie pomalu ale jistě přesunují do klasických automobilek. To se samozřejmě moc nezamlouvá oněm zmíněným luxusním automobilkám, neboť přesun těchto vychytávek může rapidně ohrozit jejich luxusní pověst. Je tedy třeba se za pomoci technologií posunout ve funkcích dále a udržet si titul prémiových a luxusních automobilů.

Jaguar reaguje

Přesně a zavčasu na to zareagovala právě značka Jaguar Land Rover. Ve spolupráci s univerzitou v Glasgow se dali do vývoje nových technologií, které by z jejich aut udělaly opět ty luxusní vozítka. Rozhodli se zaměřit na úplně klasické vjemy, které působí na lidské tělo, a to konkrétně na vjemy tepla a chladu. Dali do toho maximum a docílili tak využití maximálního potenciálu tohoto způsobu.

Technologie budoucnosti a lidské tělo

Ostatní luxusnější automobilky samozřejmě také reagují na tuto situaci. Navigaci a s tím spojenou bezpečnost se snaží co nejvíce zjednodušit a přizpůsobit dnešním podmínkám a požadavkům. Můžeme se u nich klasicky setkat například s:

  • head-up displeji, které promítají informace na přední sklo

  • jednoduchými hlasovými pokyny

  • promítáním pokynů na vozovku před automobilem

Jaguar nicméně přichází s něčím úplně jiným. Dalo by se říci, že jde o mnohem jednodušší. a hlavně efektivnější řešení, neboť je zacílené přímo na řidiče a jeho vjemy. Je tedy téměř nemožné, aby si těchto signálů řidič nevšiml.

A jak to tedy funguje?

Všichni se jistě ptáte, jak tedy celý jejich zázračný a jedinečný systém funguje. Princip je velmi jednoduchý. Představte si, že jedete po rovince a za chvíli Vás čeká odbočení. Před odbočkou jednoduše zchladne jedna půlka volantu a druhá rychle zvýší teplotu. Nemusíte se bát, že byste to nepoznali, neboť rozdíl teploty činí až 6°C, a to během několika málo vteřin. Jde tedy o teplotní rozdíl, který je řidičem velmi dobře vnímatelný. Budete-li správně dodržovat řidičské povinnosti a držet ruce za jízdy na volantu, jistě signál změny směru jízdy ucítíte. Tak vidíte, je to postaveno na úplně jednoduchém principu.

Systém auta má v sobě zabudován navigační panel, který přesně určuje směr jízdy, který si zadáte. Má to nespornou výhodu v rámci bezpečnosti, protože Vám dá vždy jasně najevo, kdy máte a kdy nemáte odbočit. Vyhnete se tak nepříjemným zajížďkám, objížďkám a jiným nepříjemným situacím.

Výhled systému do budoucna

Tím to samozřejmě nekončí. Vývojářům a inženýrům z Jaguaru se nápad natolik zamlouvá, že ho chtějí dále rozvíjet. Do budoucna by rádi využili tento systém nejen pro potřeby navigace, ale také k upozornění na jiné věci. Například na:

  • změnu jízdního pruhu

  • nebo varováním před vozidlem ve slepém úhlu.

Jedním z hlavních důvodů, proč se vývojáři rozhodli v tomto směru pokračovat je jasná. Ve Spojených státech je více jak 10 % nehod způsobeno lidskou nepozorností. Je proto potřeba propojit řidiče více s jeho autem a udržet jeho pohled na vozovce před sebou.

 

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: