Jak funguje parafínový termostat

end-logo
Parafinové termostaty - tělesa

Sdílejte:

Termostat motoru

Každý motor v automobilu je vybavený termostatickým ventilem, který ovládá proudění chladící kapaliny ve velkém chladícím okruhu.

Motor má nějakou ideální pracovní teplotu, které je nutné co nejdříve dosáhnout pro optimální chod. Dokud chladící kapalina nemá požadovanou teplotu, motor není optimálně prohřátý, termostat je zavřený a vodní čerpadlo žene chladící kapalinu pouze malým okruhem přes radiátor topení. Malý okruh má minimální objem kapaliny a na radiátoru topení je malý únik tepla, takže se motor rychle zahřívá dále.

Otevírání termostatu

Jakmile chladící kapalina dosáhne požadované teploty na malém okruhu, dochází k otevírání termostatického ventilu, který začíná pouštět chladící kapalinu do velkého okruhu přes chladič motoru. Termostat se musí otevírat správně, ani moc brzy, ani moc pozdě. Jakmile by se otevíral brzy, motor se bude špatně zahřívat a nebude držet optimální provozní teplotu. Pokud by se termostat otevíral naopak pozdě, teplota chladící kapaliny by už byla příliš vysoká a při vyšší okolní teplotě by docházelo k přehřívání chladící kapaliny a následnému vyvaření.

Malý a velký okruh motoru

Malý a velký okruh motoru

Parafínový termostat

Parafínový termostat, použitý v současné době snad u všech automobilových motorů se skládá z otevíracího víčka, případně i obtokového víčka a pružiny, která klade odpor samotnému ovládacímu válečku a řídí tak průběh otevírání termostatu. Teplotu otevírání. Pružina, která tlačí na víčko obtoku zajišťuje otevření termostatu při nárůstu tlaku v chladícím okruhu.

 

Popis částí parafínového termostatu

Popis částí parafínového termostatu

Činnost parafínového termostatu

Na obrázku je řez parafínovým termostatem. Vlevo zavřený, vpravo otevřený termostat. Dokud je termostat studený je parafín v jeho těle v tuhém stavu. Jakmile se termostat začne zahřívat, parafín taje a zvětšuje se jeho objem. Zvětšující se objem parafínu vytlačuje ven ovládací jehlu, která tlačí do víčka termostatu a otevírá jej. Průběh otevírání termostatu reguluje hlavní pružina, která je nastavená, tak aby se termostat otevíral a zavíral až při určité teplotě, kdy tlak v parafínu překoná sílu pružiny.

Řez parafínovým termostatem

Řez parafínovým termostatem

Termostaty dokáží při zahřátí působit obrovskou silou.

Otevírání parafínového termostatu

Otevírání parafínového termostatu

 

 

 

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Jak funguje parafínový termostat 4.43/5 (88.57%) 7 votes

Sdílejte: