JAK TECHNOLOGIE POMOHLA ZLEPŠIT BEZPEČNOSTNÍ PRVKY MODERNÍCH AUT

end-logo
airbagy

Sdílejte:

JAK TECHNOLOGIE POMOHLA ZLEPŠIT BEZPEČNOSTNÍ PRVKY MODERNÍCH AUT

Jediným bezpečnostním opatřením v automobilovém průmyslu byly dlouhá léta pouze bezpečnostní pásy. Postupné zlepšování a potřeba zvyšovat bezpečnost aut vedla k nejrůznějším inovacím, které znamenají, že dopravní nehoda nemusí být vždy smrtelná. Ubylo tak úmrtí na silnicích i potřebných výjezdů záchranných složek. Při dopravní nehodě hrozí zranění z mnoha různých důvodů.  Bezpečnostní pásy a airbagy minimalizují účinky nárazu tím, že chrání řidiče a další cestující. Bezpečnost tím sice není zcela zaručená, ale následky nehody jsou v každém případě méně závažné.

Používání airbagů

Fyzikální zákony říkají, že těleso zůstává v pohybu nebo v klidu, pokud na něj nepůsobí vnější síla. Když sedíte v autě, je vaše tělo v pohybu; při prudkém zabrzdění či nárazu se auto sice zastaví, ale vaše tělo zůstává v pohybu. Řidič tak narazí do volantu a zraní se. K ochraně před tímto zraněním slouží airbag. Airbag funguje tak, že se rychle nafoukne a vyfoukne a vytvoří tak měkký polštář. Auta bývají opatřena několika airbagy na volantu, na přístrojové desce (pro spolujezdce), ve dveřích (pro cestující při bočním nárazu) a za předními sedadly (pro cestující na zadních sedadlech).

Hlavní součásti airbagu

Účelem airbagu je během zlomku sekund zpomalit dopředný pohyb cestujícího a rovnoměrně jej rozložit. Sestává z následujících částí:

•    Vak: vak je zpravidla zhotoven z nylonu. Funguje jako balón, který se při nárazu rychle nafoukne. Zpravidla je instalován ve volantu, v přístrojové desce, ve dveřích a v sedadlech, kde je složen tak, aby zabíral minimum místa a umožňoval rychlé nahuštění.

•    Senzor: slouží k aktivaci spínačů huštění airbagů v případě nehody. Senzor během zlomku sekundy změří sílu nárazu a vyšle elektrický signál, který vyvolá reakci systému.

•    Systém huštění: v principu je jednoduchý, ale jeho správnou funkci zajišťují složité chemické procesy. Když senzor vyšle signál, umožní spínač reakci azidu sodného s dusičnanem draselným za vzniku plynného dusíku. Reakce vyvolá tlakovou vlnu, který rychle nahustí vak.

Význam airbagů

Airbagy jsou životně důležité pro bezpečnost cestujících v autě. Bezpečnostní předpisy v některých zemích předepisují používání airbagů ve všech autech, a to dokonce pod hrozbou vězení pro vlastníka i výrobce vozidla. Výzkum ukazuje, že podíl smrtelných nehod je u aut s airbagy naprosto minimální v porovnání s auty bez airbagů. Po nehodě je nutné airbagy nechat zkontrolovat a znovu instalovat.

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: