Jednoduchá diagnostika startéru

end-logo
startér 2

Sdílejte:

Při potížích se startérem lze poměrně snadno odhadnout závadu startéru. Příčiny nejčastějších závad startéru jsou i lehce opravitelné. Díly startéru nejsou nijak drahé a jsou poměrně dostupné.

Startér točí pomalu

Jestliže startér točí motorem pomaleji, než je obvyklé a u startování pohasínají světla, případně kontrolky na palubní desce, zkontrolujte elektroinstalaci. Očistěte svorky akumulátoru, zkontrolujte přívodní kabel k cívce startéru. Pokud je vše v pořádku, startér může být přidřený na ložiskách.

Startér točí naprázdno

Startér neroztočí motor, ale je slyšet, že se točí naprázdno. Případně krátce po otočení motorem vypadne a roztočí se naprázdno. V takovém případě se pravděpodobně jedná o závadu na pastorku startéru. Pastorek vůbec nenaskočí do věnce setrvačníku, anebo z něj krátce po naskočení sjede.

 

pastorek startéru

pastorek startéru

Pastorek ve věnci setrvačníku

Pastorek ve věnci setrvačníku

Startér netočí, jen cvaká

Jestliže po otočení klíčkem do startovací polohy ve startéru jen cvakne a neroztočí se, je problém v cívce startéru. Cívka má za úkol zasunout pastorek do setrvačníku. Až po naskočení pastorku se startér roztočí.

Cívka bývá někdy jen zamrzlá. Můžete zkusit poklepat na tělo startéru, nebo tělo cívky něčím jako kladivem třeba. Případně přes nějakou tyč, nebo to zkuste čímkoli, co seženete. Někdo při těchto klepáních musí zkoušet startovat. Často se to podaří nahodit a bez problémů nastartujete.

Cívku je ale třeba vyměnit, protože tato závada se bude vracet častěji až do úplného selhání.

cívka startéru

cívka startéru

 

Náhradní díly startéru

Kvůli dílům do startéru nám zavolejte. Pokud je to možné, připravte si číslo ze štítku startéru.

 

Schéma startéru

Na obrázku vidíte cívku, pastorek a vidličku, přes kterou cívka pastorek ovládá.

schéma startéru

schéma startéru


banner pro vstup do katalogu MJauto
Jednoduchá diagnostika startéru 4.21/5 (84.21%) 19 votes

Sdílejte: