Kterou značku tlumičů pérování vybrat při výměně?

end-logo
Sdílejte:

  1. Tlumiče tedy buď SACHS, nebo KYB. TRW a Monroe jen pokud jsou výrazně levnější.
  2. Neznačkové tlumiče nepoužívejte vůbec, je to nebezpečné.
  3. Zkontrolujte také uložení a manžety

Tlumiče pérování jsou zásadním prvkem bezpečnosti vozu. Jeho bezpečného ovládání v kritických momentech. Jakkoli opatrně jezdíte, čas od času se stejně dostanete do situací, kdy vás celková ovladatelnost vozu chrání proti ztrátě kontroly na nad řízením. Kvalita tlumičů má kromě pneumatik  a samotných brzd zásadní vliv na délku brzdné dráhy. Jakmile jsou tlumiče pérování příliš měkké, kola začínají odskakovat od nerovností na asfaltu a ztrácejí přilnavost. Při prudkých vyhýbacích manévrech se výborný stav tlumičů postará o boční stabilitu vozu a ani v kritické situaci nemusí dojít ke ztrátě kontroly nad řízením nebo k převrácení automobilu.

Značek tlumičů pérování není v nabídce zase tak mnoho, jako značek jednodušších náhradních dílů, přesto ale může být těžké se v nabídce orientovat.

SACHS a Kayaba v prvovýrobě

V prvovýrobě montují automobilky tlumiče značek SACHS, Kayaba (KYB), BOGE, BILSTEIN, TRW, Monroe, KONI. SACHS má největší podíl na prvovýrobě v Evropě, Kayaba zase u Japonských a Asijských značek. Kayaba se v prvovýrobě montuje i do evropských automobilů, poprvé se tyto tlumiče objevily u komerčních vozů Mercedesu (Vito, Sprinter). V osobních vozech například u automobilky Renault, ale i Alfa Romeo, Fiat, Ford.. Sachs, Boge a Bilstein ale určitě mají v evropských aplikacích větší zastoupení. Monroe má zase největší zastoupení u amerických automobilek.

Tlumiče v druhovýrobě

V druhovýrobě nabízíme také všechny tyto značky i když BOGE a Bilstein se spíše neprodávají. Bilstein ještě trochu ano, ale spíše ve speciálních případech.

Kromě těchto značkových prvovýrobních tlumičů se můžete setkat ještě s tlumiči značky ALKO. Je to španělský výrobce, vyrábí se to ale s nějakou německou licencí a prodávali se v minulosti především jako levnější náhrada v případech, kdy byly značkové tlumiče cenově nedostupné.

V současnosti je ale cenová nabídka u značkových tlumičů tak výhodná, že si zákazník většinou může vybrat z nabídky těch nejkvalitnějších prvovýrobních tlumičů.

SACHS, nebo KAYABA?

Tlumiče pérování si tedy vybírejte SACHS, Kayaba, Monroe, TRW. Rozhodování mezi SACHS a KYB je někdy těžké, v případě rovnosti cen zvolte co je vám sympatičtější. Kayaba měla dříve výhradně japonskou výrobu, což bylo poměrně zajímavé, dnes už ale většinu tlumičů pro trh s náhradními díly pro evropské automobily vyrábí v Evropě. Takže místo „MADE IN JAPAN“ je tam „EU“. Kvalita výroby musí být samozřejmě zachována.

TRW, nebo MONROE?

V případě, že TRW, nebo Monroe nabízí výrazně nižší cenu, než KYB, nebo SACHS, můžete si vybrat jednu z těchto značek. Cenový rozdíl, ale musí být podstatný.

Kapalinové, nebo plynokapalinové?

Olej v plynokapalinových tlumičích je pod tlakem díky plynové kapsli. Tlak v kapalině zmenšuje průměr bublinek vzduchu a snižuje tak míru pěnění. Viskozita pracovní kapaliny tlumiče je tedy stabilnější a vlastnosti tlumiče konzistentnější. K pěnění oleje v tlumiči ale dochází až při velmi divoké jízdě, takže pokud nechcete utrácet, kapalinové tlumiče budou stačit.

Životnost tlumičů pérování

Značkové tlumiče mají samozřejmě životnost velmi dlouhou, jejich konstrukce je dávno odzkoušená na stovkách tisíc automobilů v prvovýrobě, musíte je ale správně namontovat.

Musí být v pořádku horní uložení tlumičů a ložiska uložení. Vrchní matice tlumiče se potom dotahuje až na zemi. Až po zatížení kol.

Nejdůležitější je stav prachovek a dorazů pístnice. Pokud je prachovka – manžeta tlumiče poškozená, nebo nedrží, nechrání pístnici, dojde během několika týdnů k otryskání tvrdo-chromované pístnice. V povrchu tak vzniknou praskliny, které okamžitě vydřou gufera tlumiče a dojde k úniku provozní náplně a vniku nežádoucí vlhkosti. V takovém případ tlumič ihned ztratí svoje vlastnosti.

 

uložení tlumičů Mazda

vrchní uložení tlumičů

manzeta tlumice doraz

manzeta tlumice doraz

 

 

 

 

 

 

 

 

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Kterou značku tlumičů pérování vybrat při výměně? 4.86/5 (97.14%) 7 votes

Sdílejte: