NEJLEPŠÍ KOLA PRO VÁŠ VŮZ

end-logo
přetočený Mercedes Benz W204 AMG

Sdílejte:

JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ KOLA PRO VÁŠ VŮZ

Kdybych vám řekl, že výkon auta výrazně závisí na typu kol, byli byste překvapení? Kolo auta se skládá z disku a pneumatiky. Pro celou řadu lidí je kolo prostě kolo – hlavně že auto jede. Je ale třeba mít na paměti, že existují různé pneumatiky pro různé účely. Například univerzální pneumatika určená pro asfaltovou vozovku se v terénu bude chovat velmi nespolehlivě – a obráceně. Přečtěte si pár rad, které vám pomohou při výběru těch nejlepších pneumatik pro vaše auto.

Malá pneumatika na širokém disku

Tato kola vypadají na autě lépe díky chromové úpravě. Jsou k dostání v různých průměrech. Disk je vždy velký, zatímco pneumatiky jsou menší, ale širší. Tyto pneumatiky skvěle sedí na silnici a nabízejí účinný záběr při zrychlování i brzdění. Obvykle jsou bezdušové a umožňují huštění na vysoký tlak i při malém objemu. Jsou dobré pro průjezd zatáčkou, ale zároveň velmi nekomfortní, protože huštěná zóna je příliš malá na to, aby pohlcovala většinu nárazů. Pneumatiky tohoto typu jsou ideální pro sportovní vozy, která jezdí vysokou rychlostí a potřebují účinný záběr kvůli prudkému zrychlování a brzdění. Jsou velmi oblíbené mezi hip-hopovými celebritami.

Terénní pneumatiky

Pneumatiky do terénu mají zpravidla větší průměr než běžné pneumatiky. Terénní vozidla vyžadují větší světlou výšku, a proto jsou pro ně vhodnější větší pneumatiky. K dostání jsou v různých průměrech od 17 do 40 palců. Asi je vám jasné, že některé z těchto pneumatik jsou tak velké, že se na některá vozidla nevejdou, takže se používají pouze na velkých SUV a nákladních vozech. Velké pneumatiky vyžadují poněkud vyšší výkon, aby se kola správně otáčela; zároveň ale snadno přejíždějí nerovná a kamenitá místa. Pro montáž těchto pneumatik je nutno auto upravit, tj. roztáhnout blatníky a zvednout odpružení, aby pneumatiky správně seděly. Auto je na nich nestabilní, takže řidič musí jet pomaleji, aby se nepřevrátil. Nejsou příliš vhodné pro průjezd klasickou zatáčkou, ale umožňují naopak prudké otáčení vozidla. Vyzkoušet by je měli především lidé žijící na venkově.

Běžné pneumatiky

Jedná se o pneumatiky, které výrobci osazují na auta ve výrobě. Nejsou nijak velké, nicméně nabízejí standardní poměr výšky pneumatiky k její šířce, který zajišťuje standardní výkon vašeho vozu. Nejsou sice přímo určeny pro jízdu v terénu, nicméně i tam si vcelku poradí. Na dálnici se pneumatiky tohoto typu chovají výborně. Můžete jet i mírně rychleji než průměrnou rychlostí, aniž by hrozil jejich defekt nebo opotřebení. Většina těchto pneumatik nabízí komfortní jízdu při vhodném poměru objemu huštění k šířce pneumatiky.

Dobré pneumatiky vás dovezou daleko a bezpečně a nabídnou vám dobrý výkon. Vyberte vždy ty nejlepší pneumatiky pro vaše auto.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: