Nejrychlejší ze všech elektromobilů má Volkswagen. Absolutně ovládl závod Nüburgringu.

end-logo
Volkswagen ID.R rekordní čas na Pikes Peak

Sdílejte:

Rychlostní závody vozů nejrůznějších značek jsou oblíbené po celém světě. Známými značkami se to na těchto závodech jen hemží a každý si chce urvat nějaký ten rekord a ukázat, že jeho značka má ty nejrychlejší vozy. Z velmi známých závodů je závod Pikes Peak, který se jezdí v americkém Coloradu. Jde o pekelný plný zatáček a nečekaných stoupání. Nicméně dnes bude řeč o závodu v Nüburgringu, konkrétně o jeho severní smyčce Nordshleife, který absolutně ovládl vůz od Volkswagenu. Pojďme si to trochu rozebrat a přiblížit.

Jednička mezi elektromobily

Všichni fanoušci či nadšenci do elektromobilů už jistě slyšeli o prototypu vozu od automobilky Volkswagen. Konkrétně se jedná Volkswagen ID.R. Tento elektromobil je absolutním vítězem závodu v Pikes Peak a aktuálně má také nejrychlejší čas na severní smyčce závodu v Nürburgringu. Samozřejmě jde o vítězství v rámci kategorie elektromobilů, kdy porazil čínský elektromobil Nio EP9 o 40 sekund.

Volkswagen ID.R Pikes Peak

Volkswagen ID.R Pikes Peak

Sestaven pro rekordy

Jde o vůz, který byl vykonstruován a sestrojen jen pro lámání a zdolávání rekordů na světových závodech. Jak už bylo zmíněno výše, v loňském roce absolutně ovládl náročný závod na Pikes Peak. Současně také dosáhl rekordního času na trati britského závodu v Goodwoodu, který se konal pár týdnů po Pikes Peak. Vývoj vozu byl postaven také na podpoře marketingu pro právě vznikající podznačku ID pro elektromobily.

Závodní střela

Stejně jako každý rok, i v letošním se vůz účastnil závodů. Jedním ze závodů byl už zmiňovaný závod na severní smyčce v Nürburgringu, který ovládl. Vůz absolvoval tento závod v rekordním čase 6 hodin a 05,336 minut, což byl nejrychlejší čas ze všech. Dokonce porazil a vylepšil tak dosavadní rekord čínského modelu NIO EP9 z roku 2017, který závod ujel o 40,564 sekund pomaleji. Čínský vůz byl řízen pilotem Peterem Dumbreckem. Náš vůz, resp. Volkswagen ID.R pilotoval francouzský pilot Romain Dumas. K vítězství mu jistě pomohly dva elektromotory, které vůz obsahuje.

Volkswagen ID.R rekordní čas na Pikes Peak

Volkswagen ID.R rekordní čas na Pikes Peak

Úpravy před závodem

Tento závodní vůz obsahuje dva silné elektromotory. Může se pochlubit výkonem 500 kW a během závodu dosáhl rychlosti jízdy až 203,96 km/h. Pro náročný závod plný hrbolů a nejrůznějších kopečků, musel ovšem vůz projít určitými změnami, na základě předchozích pokusů. Navíc pro tento závod, který je mnohými nazýván “zelené peklo“ to bylo opravdu potřeba.

Přizpůsobení se závodním podmínkám

Podle technického ředitele Volkswagenu, Francois-Xavier Demaisona, je u této evoluční verze závodního vozu ID.R konfigurace aerodynamicky koncipována více pro nejvyšší rychlost než pro maximální přítlak. Vůz ID.R je tak přizpůsoben jedinečným podmínkám závodu Severní smyčky důkladnými testovacími jízdami:

  • na simulátoru

  • i na skutečném závodním okruhu

Technický ředitel dále doplňuje informace o přizpůsobení. Přizpůsobení se podmínkám náročného závodu se týkalo zejména:

  • nastavení podvozku

  • systému řízení energetických toků

  • a výběru optimálních pneumatik pro rekordní jízdu

Závod na Severní smyčce

Závěrem by bylo fajn zmínit se pár slovy o trati, na které náš vůz překonal rekord. Severní smyčka v Nürburgringu je nejnáročnější okruh světa, na kterém se neustále prohánějí nějaké vozy. Velmi často se mu přezdívá „zelené peklo“, neboli Nordschleife. Téměř všechny automobilky zde testují a ladí své nejrychlejší vozy.

V současné době okruh nabízí celých 21 km. Obsahuje minimum rovinek, o to více obsahuje zatáček. Každá zatáčka je ovšem úplně jiná a závodníci to díky tomu nemají vůbec snadné. Dále trať nabízí hromadu klesání a stoupání. V některých místech není trať příliš dobře upravena, což může být také bráno jako testovací prvek. Na trati se každopádně doporučuje být opatrný, jelikož některé úseky opravdu stojí za to a mohou být velmi nebezpečné. Co by to ale bylo za závod, kdyby tam nešlo o trochu nebezpečí spojeného s adrenalinem že?

Volkswagen ID.R rekordní čas Nürburgringu

Volkswagen ID.R rekordní čas Nürburgringu


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: