Nepodceňujte výměnu tlumičů. Vaše auto se může stát neovladatelné

end-logo
vliv tlumičů pérování na ovladatelnost automobilu

Sdílejte:

Mít své vozidlo v pořádku po technické stránce je zásadní pro jeho bezpečný provoz. Zanedbaná údržba na vozidle může vést ke zhoršení jeho bezpečnosti a zvýšenému riziku ohrožení posádky. Jednou z věcí, na kterou se často zapomíná, jsou tlumiče. Myslíte si, že opotřebované tlumiče maximálně způsobí, že si auto více sedne, když jej pořádně naložíte? Tak to jste bohužel na omylu.

Tlumič je důležitý prvek podvozku vozidla. Má za úkol vyrovnávat nerovnosti a snižovat přenos rázů do podvozku, karoserie a potažmo kabiny vozu. Má tak vliv nejen na jízdní komfort, ale také na opotřebení dalších dílů podvozku. Rázy totiž nesvědčí pouze vaší páteři, ale také podvozku samotnému. Opotřebovaný tlumič tak zbytečně zvyšuje opotřebení i ostatních komponent. Pokud nevyměníte opotřebený tlumič, tak se rozhodně nedá říci, že šetříte.

Nebezpečí opotřebovaných tlumičů pro posádku

Tlumič je také důležitý při správném držení stopy a stability vozidla. Pokud s opotřebovanými tlumiči projedete nerovnost, auto má tendenci se rozhoupat, což zejména ve vyšších rychlostech může mít fatální následky. Takový vůz má nepředvídatelné chování a stává se nebezpečným pro posádku i okolí. Pokud jedete rovně, tak to ještě není ten největší problém.

Ten nastává až v momentě, kdy máte řešit nenadálou situaci a požadujete po vozidle rychlejší reakce. Může jít třeba o snahu se vyhnout překážce nebo si vzpomenete na poslední chvíli, že chcete odbočit. Zadní část vozu má tendenci „vlát“ a fyzika jí velí předběhnout předek. Dobré tlumiče tyto situace zvládnou, opotřebené nemusí. Opotřebený tlumič také zhoršuje:

  • brzdnou dráhu
  • přilnavost na vozovce
  • riziko aquaplaningu

Tlumiče se opotřebovávají plíživě, nechejte je pravidelně prohlédnout

Na opotřebení tlumičů je nejnebezpečnější to, že se jejich vlastnosti zhoršují postupně. Řidič si to tak nemusí uvědomit a nemá pocit, že je něco špatně. Proto je třeba nepodceňovat pravidelné prohlídky. Jen tak budete mít jistotu, že jsou tlumiče stále v pořádku. Nejhorší vliv na opotřebení tlumičů má:

  • pravidelné přetěžování vozu
  • zimní provoz (špína, sůl, vlhkost)

V současnosti jsou však tlumiče poměrně robustní díly. Nemusíte mít tak ihned obavu, že je budete muset často měnit. Pokud se svým vozem rozumně zacházíte, bez problémů vydrží stovky tisíc kilometrů.

Brzdná dráha s nekvalitními tlumiči je delší

Brzdná dráha s nekvalitními tlumiči je delší

Pozor na servisy a špatné postupy výměny

Zejména servisujete-li již třeba starší auto v neautorizovaném servisu, dejte si pozor na odbornou způsobilost mechaniků, kteří vám budou případně tlumiče měnit. Stále se totiž vyskytují případy neodborné montáže tlumiče, kdy mechanik zvedne auto na zvedák a následně přistoupí k výměně s odlehčenými nápravami. Tento postup je ale zcela špatně. Tlumič je totiž nutno měnit pod zatížením provozní hmotností vozu. K výměně se využívá také speciálního nástroje, tzv. stahováku pružin.

Dále si dejte pozor na to, aby vám byly tlumiče vždy měněny po párech. Za všech okolností se mění oba tlumiče na dané nápravě. Výměna tlumiče jen na jedné straně může vést k záludnému chování vozidla v zatáčkách a opět ke zvýšenému nebezpečí neovladatelnosti vozu.

Signály pro výměnu tlumičů

Že je třeba vyměnit tlumiče orientačně poznáte i sami. Jedním ze znaků je nerovnoměrné sjíždění pneumatik, na což by vás měli upozornit už v dobrém pneuservisu při pravidelném přezouvání. Špatné tlumiče poznáte také třeba při přejezdu retardéru, kdy se musí vůz po prvním zhoupnutí okamžitě uklidnit. Komfortně naladěné podvozky se mohou zhoupnout i podruhé, ale už jen minimálně. Můžete zkusit auto také rozkývat na místě, pokud se rychle neuklidní a houpe se ještě dlouho potom, je to signál k výměně.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: