Pozor na přísnější metr u emisí na STK! Hrozí pokuty

end-logo
Sonda výfukových emisí

Sdílejte:

Od října roku 2018 je v platnosti nová metodika měření emisí na STK. Proto by měli být v pozoru zejména ti řidiči, kteří mají dieselový motor s vykuchaným, provrtaným nebo jinak poškozeným filtrem pevných částic, tzv. DPF (ev. FAP). Také majitelé vozů novějších se vznětovými agregáty by si však měli dávat pozor.

Nesprávná volba motorizace je často základ potíží

Zejména pokud si koupíte moderní auto se vznětovým agregátem, který je samozřejmě přeplňovaný, a poté jezdíte krátké trasy, tak motor trpí. Zanáší se tím mimo jiné palivový systém a může se zvýšit produkce sazí. Je to dáno tím, že se vznětový motor:

  • Delší dobu zahřívá na provozní teplotu
  • Ve studeném stavu není dokonalé spalování

Obecně koupit si přeplňovaný diesel na krátké trasy je tak v zásadě špatnou volbou samo o sobě. Na krátkých trasách totiž neušetříte na palivu oproti benzínu nic významného, a ještě si likvidujete motor. V Česku jsou však diesely stále historicky v oblibě, a tak je takový režim provozu bohužel poměrně běžný.

Zvýšená produkce sazí, které nemají možnost se ve filtru pevných částic dodatečně spálit, protože automobil absolvuje pouze krátké jízdy, jsou pak smrtelnou kombinací pro jeho životnost. Proto pokud již jezdíte s dieselem hlavně krátké trasy, tak je dobré jej pravidelně projet také po delší dobu. Pokud to nebudete dělat, můžete s autem skončit i v tzv. nouzovém režimu, protože filtr pevných částic není schopen dostatečně regenerovat a je ucpaný sazemi.

Problémy na STK i v provozu

Pokud nemáte DPF jako takový v pořádku, tak se připravte na to, že neprojdete na emisích třeba z důvodu jeho netěsnosti. V současnosti se navíc nedá již měření emisí ošidit, jak tomu bývalo zvykem v minulosti, protože i zde se pořizuje fotodokumentace a výstupní protokol měření je zasílán do centrálního systému.

Dnes to k tomu všemu není už jen o STK, ale hrozí vám za špatný stav DPF i pokuty přímo na silnicích, a to již od června 2017. Sankce je až 50 tisíc korun, přitom policie disponuje pro účely měření speciálním zařízením. Může si tak vytipovat třeba právě váš kouřící diesel a na problém máte zaděláno. Policie vás také může přímo na silnici z důvodu podezření poslat na mimořádnou kontrolu na STK až do vzdálenosti osmi kilometrů.

Na vykuchané filtry pevných částic si dejte pozor také na západ od našich hranic. Pokud totiž jezdíte do zahraničí do Rakouska nebo Německa, tak zde jsou policisté v tomto směru neoblomní a důsledně tyto prohřešky vyhledávají. Pokud vaše auto čoudí, můžete se tak rychle stát obětí policejní kontroly.

měření výfukových emisí

měření výfukových emisí

Pozor na nekvalitní DPF

Potřebujete vyměnit filtr pevných částic? Nejsou to jen doporučení autorizovaných servisů, o kterých si může každý myslet své, třeba, že jsou mnohdy motivovány ziskem. Shodují se v tomto případě ale také automechanici a neautorizované servisy, že nekvalitní DPF nemá valného významu. Díl bude:

  • O něco levnější
  • Velice rychle vám odejde

Důvod je zejména ten, že díl od nekvalitního výrobce nefunguje s vaším vozem optimálně a ve výsledku neušetříte. Mnohdy  DPF nefunguje pořádně od počátku, a tak vám také nový filtr může přivodit na STK při měření emisí problémy.

Levnější kordierit

Filtry pevných částic většinou každý výrobce (Bosal, Walker, Eber.. ) vyrábí ve dvou materiálových variantách. Kordierit je levnější, ale není vhodný do městského provozu. Takže, pokud je auto provozováno v městském režimu, je nutné zvolit Silikon Karbid.

Novinkou je filtr pevných částic i v benzínech

V současnosti se montuje filtr pevných částic také do zážehových motorů. Pokud máte nové auto, tak jím pravděpodobně tedy také disponuje. Je to samozřejmě z důvodu dalších tlaků na snižování emisí, kdy moderní přeplňované benzínové motory s přímým vstřikem produkují rovněž určité množství sazí. Na druhou stranu u benzínů nejsou saze tak významný problém, jako je tomu v případě dieselů, proto v tomto případě můžete být obvykle před STK v klidu.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: