Prevence kolizí

end-logo
HOG detekce tvaru automobilu

Sdílejte:

Více o inteligentních systémech prevence kolizí

Cestování autem je díky zlepšování a inovacím technologií stále bezpečnější. Konstruktéři a odborníci na technologie neúnavně pracují na lepších a lepších alternativách, jak předcházet dopravním nehodám. Příkladem takového systému je systém prevence kolizí.

Jedná se o systém zmírňující následky kolize, který varuje řidiče v případě nebezpečné situace či podmínek, jež by mohly vést k nehodě – příkladem je protijedoucí vozidlo nebo značka STOP, kterou řidič přehlédl. Nejde jen o to, že řidič dostane varovný signál; nastane-li náhle riziková situace, ve které by se řidič nestihl správně rozhodnout, aktivuje systém nouzovou reakci, při které vozidlo zpomalí nebo zastaví. Systém využívá soustavu různých zařízení (kamery, radary, GPS či laser) k rozpoznávání nebezpečných situací prostřednictvím zpracování obrazu a v případě, že taková situace nastane, vyšle výstražný signál.

Jak systém funguje

Jízda po dálnici je vždy stresující, zejména pokud jedete na velkou vzdálenost ve špatném počasí. Vaši pozornost může odvést celá řada věcí jako např. průběžný rozhovor mezi cestujícími. Je-li vaše auto vybaveno systémem prevence kolizí, jste ve větším bezpečí než řidič bez takového systému.

Laserový systém kombinovaný s GPS a kamerami dokáže rozpoznat nebezpečnou situaci i ve špatném počasí, protože pracuje s informacemi z GPS a s infračerveným paprskem, který na rozdíl od pouhého oka proniká mlhou a poskytuje vám zpětnou vazbu v případě hrozící kolize. V případě bezprostředního nebezpečí kolize převezme systém řízení a zabrzdí vozidlo nebo uhne a kolizi tak zabrání. Zásah systému vás tak může zcela ochránit nebo alespoň omezit následky nehody. Systém tedy je o krok dále než pouhé varování před kolizí, protože sám zasáhne do řízení. Systém varování před kolizí vás pouze varuje, ale nezačne brzdit ani neuhne v případě bezprostředního nebezpečí kolize.

Přínosy systému pro řidiče

Průzkum provedený v roce 2015 ukázal, že v Evropě, Asii a Austrálii došlo k významnému poklesu kolizí s nárazem zezadu. Data z těchto regionů ukazují, že auta vybavená tímto systémem úspěšně varují řidiče před pomaleji jedoucím autem před nimi, protože řidič tak může kolizi předejít. Z Berlína byl v roce 2016 hlášen nezdařený teroristický útok.

Řidič chtěl najet s kamionem do vánočního trhu, ale jeho akce byla neúspěšná, protože systém prevence kolizí zastavil vozidlo těsně před nárazem. Policejní statistiky též naznačují pokles počtu dopravních nehod s kolizí o ohromujících 39 procent. Bude-li tento systém použit na všech vozidlech na evropských silnicích, může to vést k podstatnému snížení počtu nehod v důsledku kolize a ušetřit každý rok až osm tisíc lidských životů. Pokud vaše auto takový systém nemám, můžete si jej nechat instalovat – rozhodnutí je jen na vás.

HOG detekce automobilů

HOG detekce automobilů

 

senzory autonomního řízení

senzory autonomního řízení


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: