Sledování mrtvého úhlu pomocí kamer? Dočkáme se toho díky Hyundai Santa Fe.

end-logo
Hyundai Santa Fe 2019

Sdílejte:

Mrtvý úhel, místo, kam z auta jednoduše nevidíme, pokud se přímo nepodíváme. Často se stává, že právě mrtvý úhle může být příčinou mnoha automobilových nehod. Je si toho vědom i korejský výrobce automobilů Hyundai. U jednoho jeho SUV bude od léta dostupná technologie, díky které bude možné mrtvý úhel sledovat. Pomocí kamerového systému bude moc řidič sledovat dění kolem automobilu na displeji přístrojové desky uvnitř kabiny řidiče.

Bezpečnost na prvním místě

Během loňského roku se na trhu objevila novinka v podobě nové generace SUV Hyundai Santa Fe. Automobil se z hlediska bezpečnosti vyšvihnul poměrně vysoko, a tuto vysokou laťku si stále drží. Obdržel za to také několik pochval a ocenění. Například:

  • pětihvězdičkové ocenění Euro NCAP

  • evropské ocenění Safetybest

V rámci hodnocení Euro NCAP šlo o nejvyšší hodnocení, které bylo dosaženo při nárazových testech. Co se týče ocenění Safetybest, zde šlo o především o slova chvály a uznání za systém ROA (Rear Occupant Alert).

ROA

Tento systém je tzv. pomocníkem, asistentem, který upozorňuje při vystupování na cestující na zadních sedadlech. Konkrétně se jedná o rodiče, kteří během vystupování zapomínají na své děti sedící vzadu. Systém funguje na ultrazvukových čidlech, které neustále sledují pohyb na zadních sedadlech. Díky tomu by měly řidiči připomenout, že vzadu se nachází ještě nějaké osoby (děti).

Hyundai Santa Fe 2019 4WD

Hyundai Santa Fe 2019 4WD

Nové bezpečnostní opatření

O ROA tu řeč dnes ale nebude. Zaměříme se na jinou vychytávku v rámci bezpečnostních opatření. Hyundai se totiž rozhodl dále rozšířit bezpečnostní opatření právě u verze Santa Fe. Jednoduše řečeno, jde o bezpečnostní systém, který má za pomoci kamer umožnit sledování mrtvého úhlu. Tato vychytávka není úplně nová, neboť už se v rámci značky objevila u vodíkového modelu Hyundai Nexo.

Díky tomuto téměř novému kamerovému systému už nepůjde jen o pouhé varování řidiče o situaci kolem vozu. Bude zde docházet přímo k zobrazování situace na displej přístrojové desky. Zobrazována bude levá i pravá strana vozidla. Řidič tak bude mít perfektní přehled o tom, zda se vedle něj někdo netlačí. Obraz z kamer nebude ovšem zobrazován neustále. Záběry na pravou či levou stranu se zobrazí jen tehdy, zapne-li řidič ukazatele změny směru před změnou jízdního pruhu. Jakmile tedy řidič bude chtít přejíždět do vedlejšího pruhu, kamery mu přesně ukáží, zda mu v tom někdo překáží.

Kamery zaznamenávají mrtvý úhel na obou stranách

Je evidentní, že jde celkem o šikovnou věcičku, která může zabránit nejedné dopravní nehodě. Především na dálničních provozech to může být velmi užitečným pomocníkem. A jak to vlastně celé funguje? Celý systém používá širokoúhlé kamery, které jsou umístěné na každé straně vozidla. Kamery zaznamenávají situaci v oblastech mrtvého úhlu. Mrtvý úhel je v podstatě oblast mimo zorné pole řidiče. Samozřejmě i zde zůstávají klasická zpětná zrcátka, která to mají celé pojistit.

Zlepšuje to viditelnost

Díky této kamerové funkci se také zlepší možnosti při náročných provozních podmínkách, při kterých může hrozit větší nebezpečí. Viditelnost řidiče za tmy, deště, mlhy aj., se díky kamerám výrazně zlepšuje.

Nejbezpečnější SUV

Hyundai Santa Fe se tak může pochlubit jednou z nejlepších bezpečnostních výbav ve své třídě, a to už je co říct. V rámci kompletu bezpečnostních a asistenčních systémů SmartSense, můžeme mimo systém ROA, objevit například:

  • systém zabraňující kolizím s vozy, které přijíždějí ze stran nebo při couvání

  • asistenta pro bezpečné vystupování, který uzamkne dveře, blíží-li se zezadu automobil

A kdy se na tuto technologickou vychytávku můžeme těšit? Hyundai uvedl, že se ji chystá uvést do provozu už letos. Funkci sledování mrtvého úhlu pomocí kamer si budeme moci užít už od poloviny letošního léta. Datum uvedení se může lišit v rámci jednotlivých trhů, nicméně v Česku se na to můžeme těšit v druhé polovině letošního roku.

Hyundai Nexo

Hyundai Nexo

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: