Těsnící kroužek brzdového třmenu

end-logo
deformace těsnění pístku brzdového třmenu při vysunutí pístku

Sdílejte:

Chod pístku

Těsnící kroužek pístku brzdového třmene má hranatý průřez a je zasazený v těsné drážce těla brzdového třmene (konstrukce používaná od šedesátých let dvacátého století). Tato konstrukce zastupuje funkci pružiny, která by pístek zasouvala zpět do těla brzdového třmenu.

Při vysunutí pístku dochází ke stlačení a mírné deformaci těsnění (obr 1.) Díky tomu se pístek po uvolnění tlaku  v brzdové kapalině lépe vrací do klidové polohy. V GM vyvinuli v roce 1980 brzdový třmen s drážkou upravenou tak, aby byl tento efekt ještě silnější. Drážka je na jedné straně zkosená (obr 2), což má umožňovat výraznější deformaci těsnění a tím výraznější rozsah pohybu pístku brzdového třmenu.

Stárnutí těsnění

Těsnící kroužek vlivem opakovaných deformací časem ztrácí svůj původní tvar. Jeho průřez se lehce bortí a kroužek má nakonec kuželový tvar. Jakmile je takto trvale deformovaný je jeho původní funkce omezena a rozsah chodu pístku brzdového třmenu se snižuje.

Snížení rozsahu chodu brzdového třmenu má potom za následek spoustu problémů s brzdami. Brzdové destičky se již neodlepují správně od brzdového kotouče a dochází k trvalému kontaktu brzdových destiček s kotoučem. To má nakonec za následek přehřívání brzd.

 

obr 1
Těsnicí kroužek se při vysunutí pístku deformuje a následně napomáhá zatáhnutí pístku zpět do těla brzdového třmenu. Kondice těsnícího kroužku má výrazný vliv na pracovní rozsah chodu brzdového třmenu.

deformace těsnění pístku brzdového třmenu při vysunutí pístku

1. deformace těsnění pístku brzdového třmenu při vysunutí pístku

obr 2
V roce 1980 v GM upravili drážku těsnícího kroužku pro zesílení pružinového efektu těsnění.

GM low drag provedení drážky

GM low drag provedení drážky

Servis brzdového třmene

Pro servis brzdových třmenů jsou v nabídce opravné sady. Sady pouze gumiček, sady s včetně pístků..  Sady na opravu vodících čepů atd. Většinu opravných sad najdete vždycky v našem katalogu. Pokud ne, zavolejte..

pístek brzdového třmene, gumičky

pístek brzdového třmene, gumičky

gumičky třmenu

gumičky třmenu

 

 

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Těsnící kroužek brzdového třmenu 4.20/5 (84.00%) 5 votes

Sdílejte: