TURBODMYCHADLA

end-logo
kompresor motoru - turbo

Sdílejte:

TURBODMYCHADLA A MEZICHLADIČE PRO AUTOMOBILY

Přeplňování a turbodmychadlo je cosi podobného jako doping u sportovce, ovšem s tím rozdílem, že to první nemá žádný nežádoucí vliv na zdraví motoru auta. Turbodmychadla výrazně zvyšují výkon motoru. Motory fungují na principu ohně – potřebný výkon dodávají prostřednictvím spalování.

Jak víte, spalování vyžaduje palivo – nejčastěji uhlík – a vzduch. Auto získává uhlík z benzínu nebo nafty. V dřívějších dobách se používal kerosin, který poskytuje poněkud vyšší výkon než klasický benzin, ale jeho spalování je pomalejší; moderní technologie proto využívají jako základní pohonné hmoty benzin a naftu. Turbodmychadla hrají významnou roli ve zlepšování výkonu motoru; fungují tak, že vhání více kyslíku pro rychlejší a dokonalejší spalování.

Jak turbodmychadlo funguje

Potřeba zlepšit výkon motoru pro první nadšence do rychlých aut vedla k vynálezu turbodmychadla. Výkon auta lze zvýšit dvěma způsoby: použitím většího motoru, což je nákladné, nebo právě pomocí turbodmychadla. Turbodmychadlo umožňuje dosáhnout vyššího výkonu u běžného motoru. Jeho princip spočívá v nuceném vhánění více vzduchu, aby bylo možné přidávat více paliva a dosáhnout tak větší exploze. Turbodmychadlo využívá sílu k pohonu turbíny výfukových plynů vypouštěných z motoru do výfukového potrubí.

Turbína pak zpětně pohání odstředivé čerpadlo, které vhání do motoru čerstvý vzduch; tím se do motoru dostává ve fázi sání větší objem vzduchu a vzniká tak vyšší tlak. Právě tento nuceně vháněný vzduch je klíčem k lepšímu spalování, při kterém je zužitkován veškerý uhlík v palivu. Kromě toho lze vstřikovat více paliva, což znamená více uhlíku a tedy větší explozi. Tento systém zvyšuje účinnost motoru a snižuje náklady, které by vyžadovala montáž většího motoru. V současné době je turbodmychadlem a mezichladičem vybavena většina aut na silnicích, což výrobcům umožňuje lépe využívat prostor.

Mezichladič

Mezichladič naopak pomáhá ochlazovat nasávaný vzduch před vstupem do motorového bloku. Teplý vzduch má totiž nižší hustotu než chladný vzduch. Jestliže vzduch ochladíme pomocí mezichladiče, dosáhneme vyššího výkonu, protože při expanzi chladnějšího vzduchu vznikne větší objem a tedy vyšší tlak ve spalovací komoře. Tím se zároveň zvyšuje účinnost motoru jako celku.

Použití turbodmychadel a mezichladičů

Turbodmychadlem a mezichladičem může být vybaveno jakékoli auto. Většina lidí se montáží těchto zařízení snaží zlepšit sportovní charakteristiky svého auta zejména pro účely silničních závodů. Některá auta mají turbodmychadlo instalované již z výroby; jedná se zejména o lehké dodávky a sportovní vozy. U těžkých nákladních vozů pro převážení velkých nákladů jsou tyto prvky po celém světě běžné. Auto s turbodmychadlem poznáte snadno, protože má kapotu upravenou tak, aby umožňovala intenzivnější sání vzduchu. Pokud autům trochu rozumíte, poznáte turbodmychadlo snadno podle zvuku.

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: