Typy ABS snímačů

end-logo
Sdílejte:

Funkce ABS

ABS (anti-lock brake system) omezuje tlak v brzdových třmenech kol, která se blokují. Na každém kole je proto snímač rychlosti otáčení kola, který předává informaci do řídící jednotky ABS. Otáčí-li se kolo výrazně pomaleji než ostatní, ventily ABS omezí tlak v příslušném brzdovém třmenu.

Od zavedení ABS bylo vyvinuto několik způsobů snímání rychlosti otáčení kol.

Typy ABS snímačů

Pasivní indukční ABS senzor

Generované napětí lze pozorovat i na jednoduchém voltmetru. K přesnější analýze se používá osciloscop

sinusoida na osciloskopu

sinusoida na osciloskopu

pasivní ABS snímač

pasivní ABS snímač

Aktivní ABS senzor

Novější systémy pracují s aktivními ABS snímači. Tyto snímače fungují na principu Hallova efektu. Diody Hallova snímače fungují jako spínače a senzor produkuje hranatý signál.

Aktivní snímače bývají často zapouzdřené v náboji a to přináší další komplikace. Zabudovaný ABS kroužek je sice lépe chráněn proti korozi, jakmile se však pod kryt dostane vlhkost a kroužek zkoroduje, není to vidět. Řídící jednotka ABS má špatný signál a systém přestává fungovat. Lepší je tedy zabudování hřebínku přímo do ložiska, kde je lépe chráněn.

hranatý signál na osciloskopu

hranatý signál na osciloskopu

náboj kola integrovaný ABS snímač

náboj kola integrovaný ABS snímač

ABS kroužek integrovaný v ložisku

ABS kroužek integrovaný v ložisku

aktivní ABS snímač

aktivní ABS snímač

ložisko s magnetickým proužkem

Dalším krokem ve vývoji ABS je nahrazení hřebínkového ABS kroužku magnetickým kroužkem. Magnetický kroužek je nalepený na guferu ložiska. Při montáži je tedy nutné ložisko nalisovat kroužkem ven. Pokud ho nalisujete magnetickým kroužkem dovnitř, ABS záhadně nefunguje.

Magnetický kroužek lze každopádně poškodit. Jeho poškození nelze rozpoznat vizuálně. Pro kontrolu kroužků je nutné mít tester. Testery ABS nabízí např ATE https://www.mjauto.cz/ate-test-magnetickych-abs-krouzku

Na testeru jsou patrné siločáry magnetického pole. Na levém obrázku je hřebínek v pořádku, na pravém obrázku je ABS kroužek poničený působením silného cizího magnetického pole

magnetický kroužek ložiska

magnetický kroužek ložiska

test ABS kroužku

test ABS kroužku

 

 

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Typy ABS snímačů 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Sdílejte: