Typy automobilů

end-logo
karosářské verze Hyundai

Sdílejte:

CO JE TŘEBA VĚDĚT PŘI VÝBĚRU AUTA

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaké auto koupit, nemějte obavy – výběr je široký. Věnujte pár minut tomuto článku a já vám poradím. Auta různých typů jsou určena k různým účelům. Při rozhodování, zda koupit tuto značku nebo jinou, hraje důležitou rychlost i cena vozidla a spotřeba paliva. Mezi další kritéria, která lidé zpravidla zvažují, patří velikost auta – stojí o velké rodinné auto nebo o malý výkonný sporťák pro vlastní potřebu? Já bych například upřednostnil auto, kterým mohu jezdit s rodinou, ale které má v sobě zároveň něco sportovního, abych si mohl vyrazit s kamarádem nebo abych stihl vše, co potřebuji.

SUV (Sports Utility Vehicle)

SUV jsou velká auta, která nabízejí dostatek výkonu pro terénní jízdu. Jsou o něco větší než crossovery a mají i větší objem motoru – třeba i 6 litrů nebo více. Pokud jde o využití, jsou zpravidla univerzální. SUV lze používat jako rodinné auto, jako reprezentativní vůz i pro rekreační účely. Já osobně mám tahle auta rád hlavně proto, že umožňují vlečení karavanu. Zpravidla nabízejí prostorný vnitřek a většina z nich disponuje dvěma až třemi řadami sedadel, takže takové auto sveze až sedm cestujících. Při dlouhých cestách přes 800 km také oceníte dostatek prostoru pro nohy. Připravte si ale peněženku, protože SUV nejsou zrovna levná.

Sportovní vůz s motorem uprostřed

Tato auta jsou obvykle považována za hračky pro děti milionářů. Jsou robustní, rychlá, luxusní a drahá. Máte-li průměrný příjem, můžete na auto tohoto typu rovnou zapomenout. Většina z nich nabízí výkon přes 300 koní, mají ohromnou spotřebu paliva a náhradní díly také nejsou levné.

Luxusní manažerský vůz

Skvělý vůz pro každodenní cestu do kanceláře a zpět. Nabízí luxusní výbavu, díky které můžete pokračovat v práci i cestou domů. Většinou se jedná o limuzínu. Tato luxusní auta jsou vybavena neprůstřelnými skly, která zajišťují vaši bezpečnost během celé jízdy po městě. Mají také výkonný motor v konfiguraci V6 nebo V8, který nabízí skvělé zrychlení i vysokou rychlost na dálnicích. Pokud váš rozpočet tak vysoko nedosáhne, najdete i některé levnější manažerské vozy, které dostanete za nižší cenu, aniž byste museli slevit z nároků na luxus, jenž nabízejí velké sedany.

Úsporný hybridní vůz

Hybridní automobily si v uplynulých letech získaly oblibu. Spousta lidí se chce chovat ekologicky a šetřit životní prostředí. Hybridní automobily nabízejí maximální komfort a ohromnou úsporu paliva. Většina těchto vozů šetří energii tím, že využívá brzdného výkonu a minimalizuje tak výkonovou ztrátu. Jiné hybridy využívají kombinaci pohonu na elektřinu a na fosilní paliva, čímž se minimalizují emise skleníkových plynů. Hybridní vozy jsou poměrně levné a koupit si je může prakticky každý – to platí zejména pro lidi ve městech, kteří nedojíždějí denně na velké vzdálenosti.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: