Typy karosérie

end-logo
Modelová řada Škoda

Sdílejte:

MODELY KAROSÉRIE, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

Na silnici jsou k vidění různá auta a často se možná ptáte, proč si lidé vybrali právě tento typ. Typ karosérie upoutává pozornost různých lidí různě. Volbu auta určují vždy různé potřeby a zájmy lidí. Dívají se také na různé další výhody, protože auto je pro ně zčásti i koníčkem. Různé typy aut kromě toho slouží k různým účelům – například limuzínu nelze používat jako užitkové vozidlo pro přepravu zboží na trh a zpět; k tomu se používají dodávky. Na trhu jsou k dostání nejrůznější typy karosérií. Pokud plánujete koupi nového vozu a nevíte přitom o autech nic nebo jen málo, pak je tento článek určen právě vám.

Sedan

Sedan je nejoblíbenější vůz pro rodinné účely. V některých zemích se mu říká také limuzína. Sedan získal svůj název podle středověkých nosítek, na kterých se nechávali nosit vysocí hodnostáři a bohatí lidé. Nosítka nesli dva muži vepředu a dva muži vzadu. V segmentu sedanů najdeme vše možné od základních, cenově dostupných vozů s nižším výkonem až po výkonné luxusní žrouty paliva pro bohaté lidi na manažerských pozicích. Sedan má charakteristický tvar s kapotou vepředu a zavazadlovým prostorem vzadu. Většinou je určena pro 4 až 5 cestujících. Zavazadlový prostor vozu bez problémů pojme rodinná zavazadla. Vůz má dvoje nebo čtvery dveře a je ideální volbou pro rodinné využití.

Kupé

Kupé je malé kompaktní auto zpravidla ve dvoudveřovém provedení s dvěma řadami sedadel. Některá mají jednu řadu sedadel; kupé tedy pojme dva až čtyři cestující. Název kupé je stejně jako u sedanu starobylý – pochází od dávných vozů tažených koňmi s jednou řadou sedadel orientovaných ve směru jízdy. Kupé nemají právě prostorný vnitřek, a proto nejsou vhodná pro rodinné využití. Zpravidla se jedná o sportovní nebo supersportovní vozy vybavené velkým a výkonným motorem, který nabízí řidiči vyšší krouticí moment a účinnější zrychlení. Většina silných vozů jsou kupé a jsou oblíbená zejména v Americe. Jiní výrobci – zejména na Dálném východě – používají tento typ karosérie u levnějších modelů vhodných pro použití ve městě.

Crossovery

Crossover je výkonné středně velké nebo malé SUV. Je vhodné pro terénní jízdu, protože mívá na rozdíl od většiny sedanů a kupé náhon na všechna čtyři kola. Crossovery si získávají oblibu díky univerzálním možnostem použití. Hodí se na dlouhé cesty, protože mají dostatek prostoru pro nohy a výkonný motor, který se ani při dlouhých jízdách nepřehřívá. Jedinou slabší stránkou těchto vozů je stabilita. Jsou totiž určena pro jízdu v terénu a mají proto velkou světlou výšku, která zvyšuje jejich těžiště a má vliv právě na stabilitu vozu.

Uvedl jsem jen tři moje oblíbené typy karosérie – chcete-li, můžete pátrat dále a přečíst si i o dalších autech.

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: