Vibrace automobilu při vyšších rychlostech

end-logo

Sdílejte:

Naražené disky, nebo nevyvážená kola

Vibrace způsobené rychle se otáčejícími hmotami na podvozku automobilu nemusejí být lehce pozorovatelné. Obzvláště u automobilů s velmi dobrým podvozkem. Některé silné vibrace, od naražené poloosy například, cítit lze. Nevyvážená kola, nebo naražené hliníkové disky nemusíte cítit, a to ani, pokud jsou naražená hodně.

Obzvláště u širokých hliníkových disků je vnitřní část disku při přejíždění nerovností velmi zranitelná. Zatímco vnější část je velmi odolná díky vyztužení paprsky, vnitřní část nemá příliš velkou oporu a při nárazu se velmi lehce zdeformuje.

V případě dlouhodobějšího provozu automobilu s naraženými disky dochází k opotřebení zavěšení daného kola. Objeví se vůle v kulových čepech ramen a řízení. Vibrace poškodí také tlumiče pérování a uložení tlumičů. Zvýší se vůle na ložisku kola atd..

Vibrace, pokud ještě nejsou cítit v řízení, nebo v karoserii, lze snadno odhalit při pohledu do zpětného zrcátka. I jemné rozvibrování karoserie při určité frekvenci lehce rozmázne obraz ve zpětném zrcátku. V případě naražených kol to bude pozorovatelné při rychlosti kolem 120 km/h. Pokud se vibrace objeví například při 115 km/h při 125 km/h už zase zmizí.

Při dosažení rezonanční frekvence se obraz světel automobilů viditelně roztáhne.

Na spodním obrázku zrcátka jsou pozorovatelné vibrace přenesené do karoserie při dosažení rychlosti 120 km/h.

Nevyvážená, nebo naražená kola ve zpětném zrcátku

Nevyvážená, nebo naražená kola ve zpětném zrcátku. Vibrace jsou pozorovatelné na spodním obrázku při rychlosti 120 km/h

 

Oprava naražených hliníkových disků

Naražené disky lze poměrně dobře opravit. Některé firmy opraví i prasklé disky. Opravy disků nejsou levné, ale jsou nutné k zajištění bezpečného provozu automobilu.

oprava hliníkových disků

oprava hliníkových disků


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: