VLIV DOTYKOVÝCH SYSTÉMŮ V AUTECH

end-logo
Infotaiment Mitsubushi Outlander

Sdílejte:

Technologický pokrok proměnil interiéry aut z dřívějšího nudného stylu v elegantní prostor, z něho se vám ani nechce vystupovat. Pokud nekupujete auto zrovna často, budete asi překvapení, jak se auta za těch pár let od nákupu vašeho předchozího vozu změnila. Audiosystémy, televizní obrazovky, zadní kamery, topné systémy a spousta dalších technologických výstřelků – to vše je v dnešních autech běžné a stále výkonnější.

Nyní můžete za jízdy poslouchat hudbu nebo třeba svým pasažérům pustit film, aby se na dlouhé cestě zabavili. Jízda autem je tak příjemnější, než kdybyste museli jet v tichu a poslouchat jen zvuk motoru.  Novou zajímavostí těchto elektronických zařízení je používání dotykových a hlasových ovládacích systémů, které řidiči i spolujezdcům usnadňují obsluhu auta.

Příklady dotykového ovládání

Audiosystémy nyní umožňují dotykové ovládání hlasitosti, procházení seznamu skladeb, nahrávání hudby nebo třeba zapínání a vypínání systému. Někteří lidé si stěžují, že audiosystém by měl mít více knoflíků a tlačítek, ale já si přesto myslím, že jde o fantastickou inovaci. Dotykový displej zkrátka znamenal v automobilovém průmyslu průlom. Dotykem nyní můžeme ovládat klimatizaci, zamykání dveří a dokonce i navigaci.

Navigace s dotykovým a hlasovým ovládáním má inteligentní funkce, které zvyšují bezpečnost jízdy. Můžete pomocí nich třeba vyhledat cíl jízdy nebo směr, nicméně nejlepším bezpečnostním prvkem je možnost rozpoznat řidičův hlas, aniž by bylo třeba stisknout aktivační tlačítko na volantu. Dotykové ovládání je za jízdy zablokováno a systém lze tedy ovládat pouze hlasem – zkrátka chytrá koordinace. Jedinou nevýhodou tohoto systému je fakt, že pokud se zablokuje dotykové ovládání a systém neumožňuje ovládání hlasem, musíte zastavit a zdlouhavě zadávat cíl ručně. Cílem je totiž to, abyste se za jízdy věnovali pouze jízdě a nemuseli nic psát.

Další využití dotykového ovládání v autech

V autech s bezklíčovým startováním se dotykové ovládání využívá i ke startování a vypínání motoru. Stejným způsobem lze poté aktivovat režim jízdy vpřed, zařadit zpátečku nebo neutrál apod. Díky tomu lze šetřit palivo, protože jestliže systém nepotřebuje napájení (např. při stání v koloně), může vypnout motor. Motor pak snadno znovu nastartujete pouhým dotykem. Některá auta mají ve svém systému zabudován iPod s dotykovým displejem, který umožňuje procházet seznamem oblíbených skladeb. V takovém autě je zkrátka radost sedět. Nakonec možná zjistíte, že v něm trávíte spoustu času právě proto, že vám nabízí spoustu zajímavých a zábavných doplňků, které jeho nudní předchůdci neměli.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: