Volvo se stalo součástí bezpečnostní sítě v Evropě, jako inspirace pro další značky.

end-logo
Volvo cloud sdílení informací o povrchu vozovky

Sdílejte:

Bezpečnost především. A v dnešním hustém a neustále se rozvíjejícím provozu je to obzvlášť potřeba. Vždyť na silnicích se čím dál častěji objevují nejrůznější blázni, kteří hazardují se životem a tím ohrožují současně i životy naše. Vlády jednotlivých zemí proti tomu samozřejmě bojují všemožnými způsoby, nicméně ne vždy je to dokonalé. Existuje ovšem program, který je zaměřený na bezpečný provoz v rámci celé Evropy. Jde o celoevropskou cloudovou síť pro bezpečný provoz.

Volvo přichází

V současné době se ve výše jmenované síti odehrává velký rozruch. V nedávné době totiž do sítě vstoupila jedna z nejznámějších automobilek na světě. Jedná se o švédskou automobilku Volvo. Ta je známa především tím, že klade největší důraz na bezpečnost. Není se tedy čemu, že právě tato automobilka se stala součástí něčeho, co si klade za cíl zlepšovat dopravní provoz v rámci celé Evropy.

Strach ze ztráty anonymity?

Volvo přichází do této bezpečnostní sítě s jasnými vizemi. Stane se tak součástí rozrůstajícího se projektu, který má název Europan Data Task Force. Jde o projekt, který bude mít za cíl sdílet bezpečnostní data od účastníků silničního provozu, samozřejmě anonymně. Toto sdílení si klade za cíl zvýšit bezpečnost na evropských silnicích, neboť účastníci provozu tak budou moci sdílet informace v rámci celé Evropy. V diskuzích se o tomto projektu velmi často objevují různé obavy, z toho že lidé budou neustále sledováni. Z toho důvodu lze síť nazvat tzv. mrakem, který zastíní část Evropy.

Volvo cloud sdílení informací o povrchu vozovky

Volvo cloud sdílení informací o povrchu vozovky

Země a automobilky, které jsou již zapojené

Automobilka Volvo ovšem není jediná, kdo do této sítě vstoupil. Každopádně svým vstupem by ráda inspirovala i další automobilky a firmy, zabývající se bezpečnostními technologiemi. V současné době je součástí sítě už několik automobilek, například:

  • BMW

  • Ford

  • Mercedes

Nyní se k nim přidalo i švédské Volvo. Co se týče samotných zemí, které jsou přímou součástí tohoto projektu, tak jde například o: Nizozemsko, Španělsko, Finsko a třeba Německo.

Možné budoucí spolupracující firmy

Všechny výše jmenované země a automobilky tak už spolupracují na tom, aby provoz na evropských silnicích byl bezpečnější. Samozřejmě, do budoucna bude mnohem lepší, začnou-li se zapojovat i další země, automobilky a firmy. Je radost ovšem konstatovat, že zájem o tuto spolupráci roste, neboť zájem už projevily firmy jako třeba:

  • HERE Europe

  • TomTom Traffic

Firma HERE Europe se zabývá tvorbou silničních map a jejich aktualizacemi. Tyto mapy jsou především určené pro automobilky, které je instalují do svých automobilů. Co se týče společnosti TomTom Traffic, tak ta se zabývá sdílením aktuálních informací o dopravě. Řidič tak dostane například přesné informace, kde zpomalit, nebo kterým místům se úplně vyhnout.

Volvo cloud sdílení informací o povrchu vozovky

Volvo cloud sdílení informací o povrchu vozovky

Čím Volvo přispěje

Švédská automobilka Volvo do této spolupráce rozhodně nepřichází s holýma rukama.  V rámci sítě zde plánuje aplikovat možnost sdílení dat ze svých vlastních systémů: Hazard Light Alert a Slippery Road Alert. Jedná se o technologie, které automobilka představila před třemi lety, tj. v roce 2016.

Technologie Hazard Light Alert, je výstražný systém, který zatím sdílí data pouze mezi osobními vozy Volvo. V budoucnu se plánuje zapojit do tohoto systému také těžší dopravní prostředky. Technologie Slippery Road Alert funguje na tom principu, že automobil sbírá pomocí svých senzorů informace o stavu vozovky. Tyto informace následně sdílí v rámci sítě, takže ostatní účastníci ví, kde může dojít k případnému nebezpečí, například ve formě náledí.

Samotná automobilka Volvo už tyto technologie sdílí dva roky a v současné době se nachází ve všech jejich nových vozech. Zatím jsou technologie ovšem používány jen ve Švédsku a Norsku.

Projekt za zlepšení bezpečnosti

Hlavním důvodem připojení automobilky do velké bezpečnostní sítě je fakt, že čím více automobilů bude sdílet data mezi sebou, tím se stanou silnice mnohem bezpečnější. Z toho důvodu je projekt European Data Task Force velmi důležitý. Automobilka by tak chtěla svými technologiemi tomuto sdílení přispět.

Volvo cloud sdílení informací o překážkách na vozovce

Volvo cloud sdílení informací o překážkách na vozovce

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: