VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O KLIMATIZACI V AUTĚ

end-logo
Klimatizace automobilu

Sdílejte:

Spousta lidí vůbec nerozumí klimatizaci, kterou mají v autě. Tyto systém ve skutečnosti nevyrábějí studený vzduch, ale přesto – co bychom si bez nich počali. Představte si jízdu po prašné silnici v horkém letním dnu nebo vymrzlé auto v zimě – zkrátka samá nepříjemnost. V autě můžete snadno umrznout. Klimatizace proto zlepšuje náš život. Vlastně jsem přesvědčen, že jej prodlužuje. V chladných podmínkách můžete snadno dostat zápal plic; vyhřátý interiér auta rozhodně snižuje riziko nemocí. Je ale třeba rozumět tomu, jak tento systém funguje. Může se to hodit v případě poruchy, protože možná budete schopni provést diagnostiku, najít příčinu problému a třeba ji i odstranit, než začnete volat do servisu.

Funkční princip klimatizace

Klimatizace funguje na jednoduchém principu: zkrátka odebírá ze vzduchu uvnitř auta teplo a vlhkost a výsledkem je tedy chladnější vzduch.  Princip je stejný jako u mrazáku, co máte v kuchyni. V systému je chladicí kapalina, která cirkuluje v trubkách podobných chladiči pod palubní deskou a odebírá teplo ze vzduchu proudícího v kabině vozu. Vzduch poté proudí přes filtry, které z něj odebírají vlhkost. Chladný vzduch je poté vháněn zpět do kabiny. Chladicí kapalina v trubkách je přečerpávána do vnějšího potrubí, kde odevzdává teplo okolnímu vzduchu. Výsledkem je nižší teplota v kabině. Ventilátor vhání do kabiny čerstvý a suchý vzduch, čímž zabraňuje vydýchání.

Prohlídky a údržba

Podobně jako všechny části auta, i klimatizace se může někdy porouchat, ať už je příčinou stárnutí nebo vibrace vozu. Důležité je systém neustále sledovat, aby byl pořád plně funkční. Na klimatizaci lze také pravidelně provádět různé kontroly. Tyto prohlídky vždy svěřte odbornému automechanikovi nebo, pokud víte, jak na to, provádějte si je sami. Nejprve je třeba zkontrolovat kompresor, který musí běžet hladce a generovat potřebný tlak. Zkontrolujte minimální a maximální pracovní tlak. Dále zkontrolujte panel, zda funguje správně a zda může vzduch proudit systémem bez jakéhokoli odporu. Nakonec je třeba zkontrolovat případné netěsnosti a doplnit chladicí kapalinu, pokud je jí málo.

Co přinesla klimatizace automobilovému průmyslu

V jistých dobách neměla většina aut střechu, některá měla střechu plachtovou a jen málokterý vůz měl střechy pevnou a ani ta rozhodně nebyla vzduchotěsná. Klimatizovat vnitřek takového auta by bylo dost náročné a klimatizace navíc ani neexistovaly. Jízda autem v nepříznivém počasí byla drsná. Dnes si žijeme v luxusu, protože právě máme klimatizaci. Můžete jet jakkoli dlouho a vystřídat nejrůznější povětrnostní podmínky, aniž byste zaznamenali rozdíl, protože auto bude udržovat nastavenou teplotu podle vašeho přání. Klimatizace je v moderním autě nezbytností. Najdeme ji prakticky ve všech vozech, takže můžete jet v poledním horku nebo třeba v noci a cítit se pořád příjemně.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: