Výhled z vozidla je pro bezpečnost zásadní. Nezapomínejte na stěrače

end-logo
opotřebované sterače

Sdílejte:

Mít zajištěn správný výhled z vozu řidiči často podceňují. Je to vidět zejména v zimě, kdy si někteří nejsou schopni řádně očistit ani čelní sklo a kvůli špatnému výhledu ohrožují jak sebe, tak i okolí. Dobrý výhled z vozu je zkrátka základem aktivní bezpečnosti. U čelního skla zajišťují dobrý výhled také stěrače, které pomohou po celý rok. Kdykoliv zaprší a vy jedete za kamionem nebo minete kamion, který vás ohodí zablácenou vodou, je třeba aby stěrače ve spolupráci s ostřikovači kvalitně setřely celou plochu svého záběru. Pokud tomu tak není, opět zbytečně ohrožujete sebe a okolí.

Dobrý výhled na dění na silnici je základ

Pokud jste se někdy podívali na cenovku čelního skla vašeho vozu, tak vás to možná překvapilo. Za čelním sklem každého automobilu je ale mnoho stovek hodin vývoje, který vám zajišťuje co nejlepší výhled. Čelní sklo nesmí nikde zkreslovat, a to ani v záhybech nebo okrajích, musí propustit správné spektrum světla tak, aby za všech myslitelných podmínek řidič viděl v dané situaci co možná nejlépe. Čelní sklo musí také co nejvíce zamezit tvorbě odlesků a mnoho dalšího. K tomu musí splňovat řadu dalších bezpečnostních faktorů. Pokud jej však máte zamazané vším možným, co jste kde nabrali po cestě, a rok jste na něj nesáhli stěrkou, tak je to vše docela k ničemu.

Stěrače často zanedbáváme

Svou roli zde hraje právě i stěrač, a přitom mnoho motoristů jezdí se stěrači, které spíše ulpělou vodu a bláto rozmažou, než aby je setřely. Stěrač je na první pohled jednoduchý díl, ale o to složitější je pozadí jeho konstrukce. Musí být velice odolný, protože na něj působí vnější vlivy. Guma stěrače nesmí podléhat rychlé degradaci a odolat jak mrazům, tak parnému slunci, kterému je běžně často vystavována dlouhé hodiny denně na parkovištích. Rameno stěrače zase musí být navrženo tak, aby:

  • spolehlivě setřelo celou plochu
  • musí zvládat stírat jak při vysokých rychlostech, tak když stojíte v koloně

Jako u všech výrobků, také u stěračů z druhovýroby natrefíte na nekvalitu. Ať už jsou to nekvalitní plasty, nebo guma, která při stírání poskakuje po skle nebo nepojme správně zakřivení skla. Tím nejvíce trpí tzv. univerzální stěrače, které jsou sice levné a seženete je v každém supermarketu nebo na benzince, ale opravdu to stojí za to?

Opotřebované stěrače zanechávají film na skle

Opotřebované stěrače zanechávají film na skle

Kdy je třeba přistoupit k výměně stěrače

Pokud vaše stěrače fungují správně, tak by neměly po setření na skle zanechat žádné pruhy nebo maximálně několik. Pokud však jsou zralé na výměnu, tak to poznáte naprosto jednoduše dle toho, že:

  • zanechávají vodní skvrny
  • tvoří široké pruhy vody
  • vznikají vějíře vody a stěrače se chvějí

Anebo zjednodušeně, stěrače měňte, jakmile přes setřenou plochu při zhoršeném počasí zkrátka špatně vidíte, nebo v horším případě už nevidíte skoro vůbec. Takové situace jsou totiž velice nebezpečné a nějaké vykukování mezi šmouhami opravdu není řešení.

Snadná a levná výměna. Ale pozor na elektromotory

Výměna stěrače je přitom jedním z nejjednodušších úkonů na vozidle. Zvládne to prakticky kdokoliv, není nutné kvůli toho jezdit do servisu. Není to ani nákladná položka. Asi to nejnákladnější na stěračích je systém jejich pohonu, který ale běžně neměníte. Právě proto si dejte pozor na jeho poškození, což se vám může stát velice snadno. Zejména v zimě, když stěrači chcete setřít větší vrstvu sněhu, tak přetěžujete elektromotory. Kvůli tomu může dojít k jejich poškození, protože nejsou na zátěž tohoto typu dimenzovány.

Pokud měníte stěrač, nekupujte univerzál. Nic nevydrží a nemusí stírat dobře. Kupte si díl určený pro váš automobil a nemusí to být nutně drahý originál. Pro starší vozy se nabízí produkce alternativních výrobců a zde koupíte stěrač pro váš model vozu často levněji.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: