Vykuchaný filtr pevných částic je ohrožením pro vás a vaši posádku

end-logo
schéma filtru pevných částic

Sdílejte:

V souvislosti se stále se zpřísňujícími emisními normami pro automobily se v médiích také hodně probíralo a stále probírá chování některých motoristů s dieselovými motory. Ti ve snaze zvýšit výkon vozu tzv. „vykuchali“ filtr pevných částic (DPF či FAP). Filtr je také poměrně nákladná součástka, a tak jej nemalé množství řidičů prostě nechtělo měnit.

Karcinogeny i pro vlastní posádku

Dieselový motor bez filtru ale vypouští velké množství drobných karcinogenních částic, které jsou nebezpečné pro člověka. Auto s vykuchaným filtrem šlo vždy spolehlivě poznat podle oblaku černého dýmu, který se vylinul z výfuku po sešlápnutí plynu, podřazení apod. Vědci z ČVUT však zjistili, že pokud máte diesel bez filtru, neohrožujete emisemi pouze okolí, ale také sami sebe.

Nasimulovaní modelové situace, kdy startujete ráno auto a třeba čekáte na děti, nebo když startujete v podzemních garážích, využili k měření. Zjistilo se, že nezanedbatelné množství těchto částic pronikne mezitím do kabiny vozu, kde je vdechuje posádka. Prakticky si tak karcinogenní částice vozíte stále s sebou. Ty intenzivně vdechujete a:

  • usazují se vám v plicích
  • kolují v krevním řečišti

Jak již bylo řečeno, tyto karcinogeny jsou pro člověka nebezpečné. Tělo se proti nim nedokáže bránit a mohou být zdrojem vzniku rakoviny. Obecně nám znečištění ovzduší v průměru ubírá okolo jednoho roku života. Pokud jezdíte s dieselem bez filtru, tak se vystavujete zvýšeným koncentracím pevných částic v kabině i okolo vozu.

Pro měření použili vědci přístroj, který detekuje pevné částice o rozměrech od 5 do 560 nanometrů. Mnohamilionový přístroj tak odhalí právě to spektrum částic, které je nejčastěji ve výfukových plynech obsaženo. Pokud si myslíte, že těch pár částic, které proniknou do kabiny, vás nemůže ohrozit, tak vězte, že výsledky měření prokázaly něco jiného.

řez DPF filtrem

řez DPF filtrem

Vzduch v interiéru 40krát horší, než na rušné křižovatce

Koncentrace pevných částic v kabině vozu čtyřicetinásobně překračovaly hodnoty, které naměříte v dopravní špičce na nejrušnějších pražských křižovatkách. Je to dáno samozřejmě uzavřeností interiéru vozu, kde proniknou a pak zde zůstávají. Nic netušící posádka takového vozu je proto vystavena velmi silné expozici těmto karcinogenům.

Pokud si myslíte, že je možné se zamoření interiéru vyhnout, tak v tom případě byste do vozidla nemohli skoro ani nastoupit. Nejhorší situace vzniká, když otevřete kufr, a to zejména u karoserie typu liftback nebo kombi. Ostatně právě tyto typy má oblíbená Škoda Octavia, a i to je vozidlo, na kterém vědci v ČVUT test prováděli. Jednalo se o konkrétně model 1.6 TDI 77 kW, který patří k těm, kde řidiči často DPF filtr demontovali.

Dokonce ani pokud do vozidla nic nenakládáte a pouze nastoupíte, nastartujete a vyrazíte, tak přes okruh vnitřní ventilace značně zvýšené koncentrace karcinogenních částic snadno pronikají do interiéru vozu. Zde pak není nárůst oproti rušné křižovatce čtyřicetinásobný, ale „pouze“ trojnásobný.

Častější kontroly na silnicích

Policie ČR nedávno oznámila, že se právě na kontroly vymontovaného filtru pevných částic více zaměří. Může vám tak provést kontrolu vypouštěných exhalací přímo na silnici za pomocí měřícího přístroje. Za vymontovaný, poškozený či z jiných důvodů nefunkční DPF vám dnes hrozí:

  • pokuta až 50 000 Kč
  • odstavení vozu pro technickou nezpůsobilost

Ohroženi nejsou samozřejmě pouze majitelé vozu využitého pro testovací účely, test je aplikovatelný na libovolný vůz libovolné značky s vykuchaným DPF. Dokonce i nové benzínové motory s přímým vstřikováním dnes obsahují filtr pevných částic, i když zde je jejich produkce mnohem nižší.

Starejte se o pravidelnou údržbu

Problémům s filtrem můžete předejít. Zanáší se zejména v důsledku tankování nekvalitního paliva a používání nevhodného oleje. Výměny DPF už dnes také nejsou tak cenově nákladné, např. Škoda Auto je v posledních letech tento díl výrazně zlevnila.


banner pro vstup do katalogu MJauto
Ohodnoťte článek

Sdílejte: