Zajíždění brzdových destiček a kotoučů

end-logo
Sdílejte:

Zákazníci po výměně brzdových kotoučů většinou nemyslí na jejich správné zajíždění. Bez správného zajetí brzdového obložení na kotouče přitom nikdy nedosáhnou plného brzdného výkonu.

Uvolnění napětí v litině kotoučů

Brzdové kotouče se odlévají do pískových forem při teplotě přes 1350 °C a rychle se ochladí. Při rychlém ochlazení nedojde k uvolnění napětí v materiálu.  Při pozvolném zajíždění se pozvolným prohříváním nahromaděné napětí uvolní. Rychlé ohřívání kotoučů v průběhu zajíždění způsobí vznik trhlinek v kotouči (podobně jako praská kostka ledu po vhození do vody)

Vytvoření  styčné plochy

Třecí plocha nových brzdových destiček není nikdy zcela rovná. Brzdový kotouč také mívá stopy po obrábění. Při prvním kontaktu brzdových destiček s kotoučem je styčná plocha velmi malá. Tato nedostatečně velká třecí plocha se velmi rychle přehřívá a dochází ke zničení materiálu kotouče. Je důležité destičky nechat sednout. Nepřetěžovat brzdy prvním 200 km. Pokud jsou kotouče, nebo desky hrubší, může to trvat déle.

Nanesení třecího materiálu

Materiál brzdových destiček se v průběhu brzdění nanáší na kotouče. Vytváří tak film důležitý pro zajištění maximálního třecího koeficientu. Přílišné namáhání brzd dříve než dojde k vytvoření rovnoměrné vrstvy adherentního materiálu na kotoučích vede k vytvoření nekonzistentního filmu, nestejnoměrné síle kotouče a laterální házivosti. Potrhaný film způsobí menší odolnost vůči teplotám, vznik martenzitických skvrn, změny materiálu atd..

https://www.mjauto.cz/poskozeni-brzdovych-kotoucu

Stopy po třecím materiálu

Nadměrné, nežádoucí stopy po třecím materiálu

Spálení brzdových destiček

Moderní brzdové destičky obsahují kromě organických materiálů pojiva, která drží třecí materiál pohromadě. V zajížděcí fázi, kdy ještě není vytvořena dostatečná styčná plocha, je nárůst teploty velmi rychlý a hrozí shoření pojiva. Jakmile dojde ke shoření destiček, třecí materiál už nedrží pohromadě a sype se.

Proces zajíždění brzd

První fáze – před zajížděním

Před samotným zajížděním musí být už plochy kotoučů a destiček v plném kontaktu, takže první fáze je 200 – 300km citlivého brzdění.

Druhá fáze – samotné zajíždění

1. Zahřívání brzd na provozní teplotu – mírné přibrzďování

2. Šest cyklů. Z rychlosti kolem 100km/h brzdění na 30km/h. Brzděte poměrně intenzivně. Intenzita brzdění se v každém cyklu mírně zvyšuje.

3. Pro správné nanášení filmu se nezastavuje, aby nedošlo ke vtištění destiček do nechráněného kotouče.

4. V posledních cyklech mohou být desky slabě cítit. Je to normální. Mohou také už vadnout, musí se počítat s možným snížením účinku brzd.

5. Pokud zajíždíte sportovní destičky (Ferodo Racing třeba) přidejte další čtyři cykly ze 140 na 30km/h

6. Nechte brzdy pomalu chladnout. Brzdy potřebují kolem pěti minut k vychladnutí.

 

zajeté a nové kotouče

zajeté a nové kotouče

 


banner pro vstup do katalogu MJauto
Zajíždění brzdových destiček a kotoučů 4.20/5 (84.00%) 45 votes

Sdílejte: